Hubertowskie Święto Myśliwych

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Z udziałem podkarpackich myśliwych, leśników i sympatyków łowiectwa w kościele pw. św. Huberta w Miłocinie, odbyła się uroczysta Msza św. Hubertowska. Eucharystii przewodniczył biskup Jan Wątroba.

W polskiej tradycji dzień św. Huberta to od wieków najważniejsze święto dla myśliwych. Święto to czczone jest uroczystymi łowami poprzedzanymi Mszą świętą. 3 listopada Kościół katolicki wspomina św. Huberta. Kanonizowany po śmierci został patronem kół i organizacji łowieckich, myśliwych, leśników, jeźdźców, lunatyków i chorych na epilepsję.

Zgromadzeni, jak co roku oddali cześć swojemu patronowi św. Hubertowi oraz modlili się o błogosławieństwo i opiekę na nowy sezon łowiecki. W homilii biskup rzeszowski zachęcał myśliwych do naśladowania św. Huberta, szczególnie w nawróceniu i przewartościowaniu życia. Biskup dziękował także za wkład myśliwych w ochronę środowiska naturalnego i wysiłek w prowadzeniu gospodarki łowieckiej.

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, a także 95. rocznicy istnienia i działalności Polskiego Związku Łowieckiego zebrani wysłuchali uroczystej prelekcji.

W ramach 40. rocznicy wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, pod pomnikiem poświęconym pamięci Ojca Świętego złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono symboliczną znicz.

Fot. ks. Ł. Hendzel
Natalia Janowiec