Msza św. w intencji Polaków ratujących ludność żydowską

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Polacy ratujący Żydów w latach okupacji hitlerowskiej (1939-1945) w dniach 17-19 października przebywali na Podkarpaciu. Wizyta Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, a także przedstawicieli rodzin ratujących ludność żydowską związana była z III Ogólnopolskim Zjazdem Polaków Ratujących Żydów.

Tegoroczne wydarzenie poprzedziła uroczysta Msza święta w kościele Farnym w Rzeszowie, której przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Eucharystia sprawowana była w intencji Polaków, którzy z narażaniem własnego życia i rodziny ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Homilię wygłosił biskup Jan Wątroba. W nawiązaniu do wydarzeń jakie miały miejsce w latach 1939-1945, ksiądz biskup wspomniał bohaterską rodzinę Ulmów. W okresie okupacji hitlerowskiej to właśnie Ulmowie podjęli decyzję o przyjęciu pod swój dach pięcioosobowej rodziny Szallów oraz kilku dawnych sąsiadów. Czynem i dobrym sercem rodzina przypłaciła życiem. Biskup ordynariusz mówił również o Biblijnej Księdze Ulmówświadczącej o głębokiej wierze, prawdzie i miłości skierowanej ku Bogu i bliźnim. Nieodpartym dowodem ku temu były ewangeliczne słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15,13).

Całość uroczystości zakończyła się błogosławieństwem biskupa.

Fot. ks. Ł. Hendzel
Natalia Janowiec