Spektakl, animacja, koncert – Dzień Papieski w Rzeszowie

Spektakl o Janie Pawle II pt. „Kawiarniane wspomnienia”, animacja „Polska moja Ojczyzna” i koncert Niny Nowak – te i inne wydarzenia złożyły się na obchody 18. Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Rzeszowskie obchody rozpoczęły się w sobotę, 13 października. Już od godzin porannych wielu młodych  ludzi odwiedzało miejsca należące do „Rzeszowskiego Szlaku Świętych” – to Ratusz Rzeszowski, Krzyż Ofiar Komunizmu i 9 kościołów związanych z osobami, które Jan Paweł II beatyfikował lub kanonizował (m.in. kościół św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Karoliny Kózki).

Również od soboty wolontariusze zbierali pieniądze na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja, określana mianem żywego pomnika św. Jana Pawła II, wspiera uzdolnioną młodzież pochodzącą z niewielkich miejscowości i z niezamożnych rodzin (w diecezji rzeszowskiej wsparcie z fundacji otrzymuje aktualnie około 60 młodych ludzi, od gimnazjalistów po studentów). W niedzielę zbiórkę na rzecz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeprowadzono we wszystkich parafiach diecezji rzeszowskiej.

Główne uroczystości Dnia Papieskiego odbyły się w niedzielę, 14 października. W Rzeszowie już od godz. 11.30 w Parku Papieskim rozpoczęła działalność Wioska Papieska. Dzięki pięknej pogodzie wiele dzieci skorzystało z bogatego programu zabaw i warsztatów.

O godz. 15.00 w katedrze rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Górny. W homilii bp Górny przypomniał życiorys Jana Pawła II oraz nawiązał do hasła tegorocznego Dnia Papieskiego „Promieniowanie ojcostwa”. Kaznodzieja podkreślił, że Bóg jest naszym ojcem, który troszczy się o nasze zbawienie. Hasło to jest jednocześnie wskazaniem dla nas, by należycie przeżywać tajemnicę ojcostwa, najpierw poprzez ufne zawierzenie Bogu Ojcu, dalej przez właściwe przeżywanie relacji z najbliższymi.

Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli do Parku Papieskiego. Koncert prowadził ks. Rafał Flak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej. Wśród uczestników koncertu był bp Kazimierz Górny i Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa (Urząd Miasta Rzeszowa był organizatorem koncertu w Parku Papieskim).

Na początku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie zaprezentowali spektakl o Janie Pawie II pt. „Kawiarniane wspomnienia”. W dalszej części ponad 250 uczniów z 12 szkół rzeszowskich oraz uczniowie z Tyczyna i Jasionki przedstawiły przygotowaną przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” animację pt. „Polska moja Ojczyzna”. Uczniowie ułożyli na mapie Polski nazwy 28 miejscowości związanych z Janem Pawłem II.

Po animacji uczestnicy pielgrzymowania „Rzeszowskim Szlakiem Świętych” wylosowali nagrody (m.in. bilety do kina i karty do restauracji).

Jeszcze przed godz. 17.30 na scenie pojawiła się Nina Nowak, śpiewaczka klasyczna, operowa i symfoniczna. Artystka zaprezentowała głównie pieśni religijne, m.in. „Panis Angelicus” i „Ave Maria”.

Na zakończenie koncertu ks. Janusz Podlaszczak, diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, podsumował wydarzenia obchodów Dnia Papieskiego w Rzeszowie.

Podczas koncertu zbierano podpisy w księdze „Ojcze nasz” dla papieża Franciszka (wpisywały się tam osoby, które zobowiązały się do odmówienia przynajmniej jednej modlitwy „Ojcze nasz” w intencji Ojca Świętego). (tn)

Zdjęcia: tn