Biskupi otrzymali złote odznaki Służby Więziennej

Wpisany przez Tomasz Nowak

Rzeszów. Biskup Jan Wątroba i bp Kazimierz Górny, podczas ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Służbie Więziennej, otrzymali złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”.

9 listopada 2018 r. w Rzeszowie odbyły się ogólnopolskie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Służbie Więziennej. W uroczystościach wzięli udział funkcjonariusze z całego kraju.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w rzeszowskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup rzeszowski mówił m.in. o nawróceniu. „Kościół nie składa się z ludzi doskonałych ale z ludzi grzesznych i słabych, którzy w Kościele chcą dorastać do świętości korzystając z tego co Jezus Chrystus zostawił Kościołowi, ze słowa Bożego i sakramentów. Kościół składa się z tych, którzy chcą się nawracać” – podkreślił kaznodzieja. Biskup zwrócił również uwagę na potrzebę szacunku wobec każdego człowieka. „Nie ma grzesznika, który by nie miał przed sobą przyszłości, który by nie mógł się wyzwolić z grzesznego stanu. Człowiek, który dokonał złych wyborów i znalazł się w więzieniu, zasługuje na szacunek. Nie można go przekreślać, ale trzeba widzieć przed nim lepszą przyszłość” – mówił hierarcha.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena w Jasionce. Tam stu pięćdziesięciu funkcjonariuszy otrzymało awanse na wyższe stopnie służbowe. Wręczono również medale „Semper paratus”, przyznawane pracownikom i funkcjonariuszom Służby Więziennej, którzy wyróżnili się odwagą i poświęceniem w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego oraz odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej”. Odznaczeni zostali nie tylko funkcjonariusze Służby Więziennej, ale także osoby cywilne. Złote odznaki „Za zasługi w pracy penitencjarnej” otrzymali biskupi: Jan Wątroba i Kazimierz Górny. „Zawsze znajdują czas, aby pochylić się nad człowiekiem. Mówimy tutaj nie tylko o więźniach i skazanych (…), ale również o funkcjonariuszach Służby Więziennej” – komentował odznaczenie biskupów mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Uroczystości Służby Więziennej uświetnił koncert zespołu z Klubu Garnizonowego 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. (tn)

Zdjęcie: radiovia.com.pl