Newsy

Gorliczanie pełni wdzięczności za DAR NIEPODLEGŁOŚCI

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

15 listopada b. roku odbyło się uroczyste spotkanie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK) przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach. Rozpoczęło się uroczystą Mszą świętą w bazylice, koncelebrowaną przez Ks. Krzysztofa Panasowca – Proboszcza Parafii Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie oraz Ks. Józefa Buczyńskiego – Duszpasterza naszego Koła. Pełni wdzięczności – w intencji naszej Ojczyzny oraz członków naszego Koła w 24 rocznicę jego powstania – modliły się: wspólnota SRK jak i licznie zebrani parafianie, zaproszeni na tą uroczystość. Ks. Krzysztof nawiązał w homilii do słów Ewangelii z tego dnia: „…Królestwo Boże pośród was jest”.Skierował do nas słowa wdzięczności za wieloletnią przyjaźń i pomoc Rodakom na Kresach. Życzył, abyśmy nadal potrafili służyć drugiemu człowiekowi, tak jak tego oczekuje Chrystus.

Po Mszy świętej spotkaliśmy się w Domu Katechetycznym na JUBILEUSZOWYM ŚWIĘTOWANIU 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, na które przybył również Ks. Proboszcz Stanisław Ruszel. Dziękowaliśmy Panu Bogu, Opatrzności Bożej i Matce Najświętszej za cud Zmartwychwstania Polski po 123 latach niewoli.To sukces mierzony walką, cierpieniem i bólem naszych Rodaków. Głęboko wierzymy, że to nade wszystko Boża interwencja, która weszła w dzieje naszego narodu. To szczególna opieka Matki Najświętszej –naszej Matki i Królowej. Dziś cieszymy się wolnością i spokojem. Równocześnie pamiętamy, że ktoś to wywalczył bronią, ktoś za to przelał krew i oddał życie, ktoś wybłagał na kolanach. Musimy również być czujni, aby tego skarbu nie stracić. Nieliczenie się z prawem Bożym w życiu publicznym i indywidualnym, rozwiązłość, alkoholizm, demoralizacja to rejestr grzechów narodowych, z którymi trzeba walczyć.

Część artystyczną rozpoczął Tadziu Przybycień pięknie deklamując wiersz Władysława Bełzy: „Kim też ja będę”. Ponad godzinne przedstawienie teatralne „DO PRZODU POLSKO” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Perła” z Parafii Narodzenia NMP w Dolinie na Ukrainie dostarczyło wielkiego wzruszenia bardzo licznie zebranym uczestnikom spotkania. Była to piękna lekcja historii, przedstawiająca losy naszej Ojczyzny od momentu jej powstania do czasów współczesnych, z wykorzystaniem tańca, muzyki, pieśni oraz elementów baletu. Obok jego treści patriotycznych, można było podziwiać różnorodne stroje ludowe. Scenarzystą i reżyserem tego przedstawienia jest Ks. Krzystof Panasowiec, natomiast przygotowanie dzieci do występu to żmudna praca Pani Instruktor Galeny Regetyckiej.

Ks. Krzysztof w imieniu dzieci z zespołu podziękował za 20 – letnią pomoc i przyjaźń ze strony SRK, za coroczne przyjęcie dzieci w rodzinach naszej parafii. W kronice SRK napisał: „Prawdziwi Przyjaciele pomagają sobie”.Nasi Rodacy na Ukrainie borykają się z trudnościami materialnymi. Bardzo dziękujemyza wsparcie ich potrzeb. Jest to wyraz solidarności i pamięci o Polakach mieszkających poza granicami kraju. Złożone „dary serca” pozwolą kontynuować budowę parafialnego przedszkola.

Marta Przewor