Jasło: Uroczystości odpustowe ku czi Matki Bożej Ostrobramskiej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Zaproszenie:
16 listopada w Jaśle, odbędą się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Ostrobramskiej. Centralnym punktem piątkowych obchodów będzie Msza święta w kościele Sióstr Wizytek o godz. 17.00. Wierni oprócz uczestnictwa w Eucharystii będą mogli pomodlić się przed cudownym wizerunkiem Madonny Miłosierdzia.

Historia cudownego wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej, sięga roku 1909. Michał Piotrowicz, brat dziekana wileńskiego ks. Stanisława Piotrowicza, wyraził chęć złożenia w darze ziemi jasielskiej, wiernej kopii Madonny Miłosierdzia.

Przed przybyciem do Jasła w jednej z wileńskich świątyni, obraz został uroczyście poświęcony. O wyjątkowym wydarzeniu i niebywałym pięknie obrazu opisała Gazeta Wileńska – Rzewna pamiątka dla klasztoru. W artykule czytamy m.in., że jest to obraz wykonany udatnie przez pana Gobiattę, ucznia Sylwanowicza, pokrywa go szata złocista nader kunsztownie wycyzelowana przez pana Charewicza, bardzo zdolnego rzemieślnika – artystę. Tło wyłożone pluszem ciemno-szkarłatnym, ramy snycerskie, złożone, szerokie i efektowne. Obraz namalowany jest na płótnie z linoleum, nader trwałem.

Gdy obraz dotarł do Jasła, spotkał się z głeboką czcią. Ludzie przybywali przed święte oblicze Matki Miłosierdzia, wypraszając dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski. W historii istnienia wizerunku zapamiętanych zostało wiele łask i cudów. Były to m.in. łaski dotyczące zachowania życia oraz liczne uzdrowienia. Z czasem kult Pani Ostrobramskiej rozszerzył się poza granice ziemi jasielskiej. Za staraniem s. Marii Anieli Skórzewskiej w 1937 roku powołane zostało Arcybractwo Straży Honorowej Niepokalanego Serca Maryi i agregowane przy ołtarzu Matki Bożej Ostrobramskiej.

Burzliwe dzieje przechodził obraz w czasach wojen, powodzi i zniszczeń. Ukrywany w wielu miejscach nie poprzestawał na swej chwale i czci. Obecnie otaczany jest wielką czcią, co widać podczas comiesięcznych nowenn, które odprawiane są w każdą trzecią niedzielę miesiąca od roku 1982.

Natalia Janowiec