Newsy

Bal Świętych zamiast Halloween

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Kilkaset osób w tym dzieci i młodzieży wzięło udział w jasielskim Balu Świętych i Błogosławionych. Celem wydarzenia było przeciwstawienie się demonicznemu świętu Halloween i ukazanie prawdziwego znaczenia świętości jako wielkiej uczty życia wiecznego z Bogiem.

Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą różańcową i Mszą świętą w Jasielskiej Kolegiacie, której przewodniczył ks. Ryszard Brudzisz. W czasie Eucharystii dziękowano Bogu za orędowników w niebie oraz dar powołania do świętości.

Po Mszy świętej, ulicami miasta wraz z relikwiami świętych i błogosławionych wyruszył barwny korowód dający wyraz głębokiej wiary w łączność wiernych chrześcijan na ziemi ze świętymi w niebie. Po nim uczestnicy balu udali się do Domu Parafialnego, by kontynuować wspólną zabawę. Niebiańską zabawę taneczną prowadzili św. Kazimierz Jagiellończyk, w którego wcielił się ks. Krzysztof Kołodziejczyk z parafii Boguchwała, św. Jadwiga, Królowa Polski, w najbardziej znaną władczynię wcieliła się siostra Karina Pawłowska Przełożona Zgromadzenia Sióstr Michalitek w Jaśle, św. Franciszek z Asyżu, w miłośnika przyrody i świata stworzonego wcielił się ks. Daniel Sączawa oraz wodzirej Wojciech Salamon.

Podczas zabawy można było spotkać św. Mikołaja, św. Weronikę, św. Marię Magdalenę, bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, św. Urszulę, św. Jana Marię Vianneya, bł. Anielę Salawę, św. Jana Pawła II, bł. Karolinę Kózkównę, św. Matkę Teresę z Kalkuty, św. Piotra Apostoła i wielu innych świętych i błogosławionych cieszących się chwałą nieba.

Uczestnicy mogli poznać historie swoich patronów, czemu służyły specjalnie na tę okazję opracowane konkursy wiedzy o świętych i błogosławionych oraz prezentacje multimedialne.
Na balu nie zabrakło również dobrej muzyki i tańca.

Fot. N.J
Natalia Janowiec