Święto Niepodległości w Rzeszowie

Msza św. w kościele farnym, pierwsze uderzenie w „Dzwon Niepodległości”, Bieg Niepodległości, odsłonięcie tablicy w katedrze rzeszowskiej oraz koncert „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie” – to wybrane wydarzenia zorganizowane z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Rzeszowie.

Uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele farnym przewodniczył bp Jan Wątroba. Na Mszy św. byli obecni posłowie, władze państwowe i samorządowe, służby mundurowe, kombatanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Rzeszowa.

W homilii bp Wątroba, nawiązując do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, mówił o wolności wymodlonej, wywalczonej i wycierpianej. „Niepodległa została wymodlona w rodzinach, zakonach, świątyniach (…). Nasi rodacy gromadzili się w sanktuariach na błagalną modlitwę, pielgrzymowali, aby żarliwie wołać do Boga o pomoc. (…) Cierpiały jednostki, rodziny i całe społeczności. Cierpiał naród. Dzisiaj wspominamy wszystkich, którzy przez modlitwę i cierpienie wysłużyli wolną Polskę” – powiedział biskup.

Hierarcha zwrócił uwagę, że niepodległość nie jest dana raz na zawsze, a troska o nią wymaga realizowania przykazania miłości . „Niepodległość wymaga nieustannej troski każdego pokolenia Polaków, każdego Polaka. Niepodległość wymaga czynnej miłości poświadczonej czynem. Prawdziwa miłość do ojczyzny to nie tylko deklaracje, ale praktyczna postawa troski o dobro wspólne, odpowiedzialność za los najsłabszych i solidarność. To codzienna obywatelska uczciwość, gotowość do służby i poświęcenia. Innymi słowy to realizacja ewangelicznego orędzia i konkretyzacja przykazania miłości Boga i bliźniego” – podkreślił kaznodzieja.

Wśród środowisk, które są szkołą miłości i patriotyzmu biskup Wątroba na pierwszym miejscu wymienił rodzinę. Zwrócił uwagę, że takie środowiska jak szkoła czy organizacje społeczne mają pomagać rodzinom w wychowaniu. „Szkołą takiej miłości jest rodzina. (…) To na rodzinie spoczywa przywilej, a zarazem obowiązek budzenia i kształtowania postaw patriotycznych, przekaz wiary i wychowanie. W rodzinie dokonuje się zakorzenienie i doświadczenie wspólnoty, lekcja wierności i solidarności, a zarazem odkrywanie zdolności i talentów oraz nauka wiary we własne siły” – powiedział. Mówiąc o szkole Biskup Rzeszowski zwrócił uwagę na naukę religii. „Ważną rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości kolejnych pokoleń Polaków odgrywała i wciąż odgrywa szkolna nauka religii, która do wiedzy i postaw społecznych wnosi też cenny wymiar miłości bliźniego” – zaznaczył. Wśród organizacji społecznych bp Wątroba zwrócił uwagę na ważną rolę harcerstwa. Z kolei zwracając uwagę na zasługi samorządów lokalnych podziękował samorządowi województwa podkarpackiego za ufundowanie „Dzwonu Niepodległości”.

Po Mszy św. odbyły się uroczystości państwowe pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli. Po pierwszym uderzeniu ufundowanego przez samorząd województwa podkarpackiego „Dzwonu Niepodległości” zebrani odśpiewali hymn państwowy łącząc się z uczestnikami akcji „Niepodległa do hymnu”. W czasie obchodów żołnierze Garnizonu Rzeszów otrzymali nominacje na kolejne stopnie wojskowe. Ponadto zebrani wysłuchali przemówień Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego i Władysława Ortyla, marszałka województwa podkarpackiego. Po Apelu Pamięci kilkanaście osób, wśród nich bp Jan Wątroba, uderzyło w „Dzwon Niepodległości” i wpisało się do okolicznościowej księgi. Uroczystości na Placu Farnym zakończyły się złożeniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem pułkownika Leopolda Lisa-Kuli, „Polonezem” i defiladą.

Równolegle do obchodów na placu Farnym odbywał się 6. PKO Bieg Niepodległości, który wystartował o godz. 11.11. W biegu uczestniczyło ponad 2000 osób. Wszyscy uczestnicy ubrani byli w białe i czerwone koszulki. Biegaczom towarzyszyła 25 metrowa flaga niesiona przez kilkunastu biegaczy. Dziesięciokilometrową trasę najszybciej przebiegł Dmytro Didowodiuk z Ukrainy, a wśród kobiet Waleria Zinenko, również z Ukrainy.

Specjalnie na Święto Niepodległości Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała sprzedaż rogali św. Marcina, wzorowanych na poznańskich rogalach świętomarcińskich. (tn)

O odsłonięciu tablicy w katedrze rzeszowskiej oraz koncercie „Rzeszów Śpiewa Patriotycznie”  – w osobnych relacjach.

Zdjęcia: tn