Newsy

Trzcinica: Odsłonięcie obelisku z okazji 100-lecia niepodległości

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

W Trzcinicy k. Jasła, odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 100.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego poświęcenia dokonał biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Obchody jubileuszowe poprzedziła Msza święta w kościele parafialnym w Trzcinicy pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby. Eucharystia była okazją do dziękczynienia za odzyskaną wolność i niepodległość państwa i narodu.

Obelisk, którego poświecenia dokonał biskup Wątroba przedstawia kamień na którego szczycie znajduje się rzeźba orła z rozpostartymi skrzydłami. Pod nim widnieje napis : Bóg, Honor, Ojczyzna (trzy najważniejsze słowa każdego patrioty i chrześcijanina). Obelisk upamiętnia myśl Ojca Świętego Jana Pawła II „Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała” oraz słowa wyrażające dziękczynienie „W 100. lecie odzyskania niepodległości: Bogu za historię, Maryi Królowej Polski za opiekę, Polakom za patriotyzm. Cześć i Chwała! Wdzięczni za wolną Ojczyznę, Społeczeństwo Trzcinicy, 1918-2018”.

Symbolem uhonorowania pamięci, tych którzy przelali własną krew i oddali życie za umiłowaną Ojczyznę stała się ziemia katyńska, która umiejscowiona została pod obeliskiem.

Fot. ks. Ł. Hendzel
Natalia Janowiec