Newsy

Wszystkich Świętych w Rzeszowie

Nasz wzrok zatrzymuje się dzisiaj na grobach, na ziemi, ale przez wiarę widzimy więcej, widzimy niebo – mówił ks. Krzysztof Gołąbek na Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja w Rzeszowie. Eucharystii w cmentarnej kaplicy przewodniczył bp Jan Wątroba.

1 listopada 2018 r., w Uroczystość Wszystkich Świętych, na rzeszowskich cmentarzach odbyły się Msze św. i procesje w intencji zmarłych. Nabożeństwu na największej rzeszowskiej nekropolii, Cmentarzu Komunalnym Wilkowyja, przewodniczył bp Jan Wątroba, a na Cmentarzu Komunalnym Pobitno w Rzeszowie – bp Edward Białogłowski.

Zebranych w kaplicy na Cmentarzu Wilkowyja przywitał ks. Dariusz Gościmiński, zastępca ekonoma diecezji rzeszowskiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża w Rzeszowie, kapelan kaplicy cmentarnej.

Biskup Jan Wątroba w słowach wprowadzenia przypomniał o powszechnym powołaniu do świętości, które obejmuje wszystkich wierzących niezależnie od konkretnej drogi życia. Jednocześnie zwrócił uwagę, że świętości nie można osiągnąć własnymi siłami, ale konieczna jest pomoc łaski Bożej.

Tegoroczną liturgię w kaplicy cmentarnej przygotowali duszpasterze i wierni z parafii katedralnej. Homilię wygłosił ks. Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej. Kaznodzieja zwrócił uwagę, że świętość oznacza spełnione i wygrane życie, i że nie jest zarezerwowana tylko dla nielicznych, ale jest powołaniem i nadzieją wszystkich ochrzczonych. Odnosząc się do zwyczaju odwiedzania cmentarzy i grobów ks. Gołąbek powiedział, że jako wyznawcy Zmartwychwstałego Chrystusa patrzymy dalej niż ziemia. „Nasz wzrok zatrzymuje się dzisiaj na grobach, na ziemi, ale przez wiarę widzimy więcej, widzimy niebo” – podkreślił.

Kaznodzieja wiele miejsca poświecił świętym z różnych stanów, których historia może służyć jako wzór i inspiracja dla współczesnych. Jednocześnie zauważył, że często dążenie do świętości odkładamy na później „Z jednej strony pragniemy nieba, ale jednocześnie mówimy: nie teraz, gdyż trzyma nas tyle ziemskich rzeczy”. Na zakończenie homilii ks. Gołąbek zaproponował słuchaczom refleksję nad słowami, które widnieją na jednym z cmentarzy: „Przechodniu, który pamiętasz o nas, nie zapominaj o sobie”.

Po Mszy św. odbyła się procesja z modlitwami w intencji zmarłych. Przy pierwszej stacji, gdzie modlitwą obejmuje się zmarłych papieży, biskupów, kapłanów oraz osoby konsekrowane, uczestnicy procesji zatrzymali się przy grobie ks. Józefa Sondeja. Niedaleko, na tym samy skwerze, pochowani są m.in.: ks. Walenty Bal, ks. Józef Kapusta, ks. płk Józef Pałęga, ks. Jan Delekta oraz zmarli zakonnicy: pijarzy, dominikanie i salezjanie.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada, na Cmentarzu Wilkowyja Msza św. rozpocznie się o godz. 16.00. Na Starym Cmentarzu przy ul. Targowej w Rzeszowie – o godz. 17.00. Msza św. ze Starego Cmentarza będzie transmitowana przez Katolickie Radio Via. (tn)

Zdjęcia – tn