Newsy

Zaproszenie. Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2018 r. w kościele farnym w Rzeszowie oraz na placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W programie:

godz. 10.30 – Msza św. w kościele farnym w Rzeszowie

godz. 12.00 – Uroczystości na placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli (złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Rzeszów, hymn państwowy i podniesienie flagi państwowej, wystąpienie Wojewody Podkarpackiego, wystąpienie Marszałka Województwa Podkarpackiego, Apel Pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek kwiatów, pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego, defilada).

Imprezy towarzyszące:

10 listopada

godz. 19.30 – „Noc Pamięci” przy pomniku gen. Tadeusza Kościuszki na Rynku w Rzeszowie.

11 listopada

godz. 11.11 – Start 6. PKO Biegu Niepodległości ulicami Rzeszowa.

godz. 14.00 – „Listopadowe spotkanie z historią” w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie przy ul. 3 Maja 19.

godz. 14.30 Koncert „Polska Niepodległa” w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Grunwaldzkiej 15 w Rzeszowie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości organizowane przez Wojewodę Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa i Dowódcę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Symbolem walk o odzyskanie niepodległości Polski jest w Rzeszowie płk Leopold Lis-Kula (1896 – 1919). Komitet Budowy Pomnika Leopolda Lisa-Kuli powstał osiem lat po jego śmierci. Tworzyli go głównie legioniści, koledzy gimnazjalni z Rzeszowa. Wykonanie pomnika powierzono profesorowi Szkoły Sztuk Pięknych i Politechniki w Warszawie Edwardowi Wittingowi. Artyście pozował Leon Kula, brat Leopolda. Odsłonięcie pomnika na placu Farnym, z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego, odbyło się 18 września 1932 r. W uroczystościach poprzedzonych Mszą św. polową uczestniczyło około 40 tysięcy osób. Podczas II wojny światowej pomnik został zniszczony przez Niemców. W nocy z 10 na 11 kwietnia 1940 r. zwalono pomnik z cokołu, pocięto i schowano w miejskim ratuszu z przeznaczeniem do wysyłki do Rzeszy w charakterze złomu. Głowę pomnika kupił od ratuszowego stróża Franciszek Kotula, etnograf, historyk i muzealnik, i przechował przez kilkadziesiąt lat w podziemiach Muzeum Rzeszowskiego. W 1980 r. pojawiły się pomysły odbudowy pomnika, ale okazało się, że władze piętrzą trudności przed inicjatorami powrotu Lisa-Kuli na plac Farny. W 1985 r. wmurowano tablicę na frontonie kościoła farnego. Plany odbudowy udało się zrealizować dopiero w nowej sytuacji politycznej, po 1989 r. W 1990 r. powstał Komitet Odbudowy Pomnika Lisa-Kuli. Cegiełką był reprint książki o Lisie-Kuli z 1932 r. Pomnik wykonali dwaj rzeźbiarze z Krakowa: Bogusz Salwiński i Janusz Wilczyński, a odlany został w WSK PZL Rzeszów. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia odbyła się 22 listopada 1992 r. (tn)

Zdjęcia: tn