Newsy

Zaproszenie. Odsłonięcie tablicy w katedrze

Wpisany przez Tomasz Nowak

Przed głównym wejściem do katedry rzeszowskiej została umieszczona tablica upamiętniająca setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy odbędzie się 11 listopada 2018 r. o godz. 15.00.

Wykonana z mosiądzu tablica o wymiarach 180/120 cm przedstawia kontury granic Polski z umieszczonymi w środku słowami: „100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”. W rejonie województwa pomorskiego znajduje się płaskorzeźba orła z godła Polski. Tablica otoczona jest biało czerwoną szarfą wykonaną z białego i czerwonego granitu. W górnej części szarfy znajdują się słowa z pieśni „Boże, coś Polskę”: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”. Na szczycie umieszczono krzyż kawalerski, który jest głównym elementem herbu Rzeszowa. Na rewersie tablicy znajduje się informacja o fundatorach, do których należą, obok parafii katedralnej, władze miasta Rzeszowa. Autorem projektu i wykonawcą jest pracownia Marcina Szczepaniaka z Rzeszowa.

Ksiądz Krzysztof Gołąbek, proboszcz parafii katedralnej w Rzeszowie, zapraszając parafian do udziału w odsłonięciu i poświęcenia tablicy napisał w periodyku parafialnym: „Wchodząc na modlitwę do naszej katedralnej świątyni wzrok nasz będzie się spotykał z tym znakiem. Jest to zaproszenie do stałej duchowej troski poprzez modlitwę za niepodległą Ojczyznę i mobilizację sił na dalsze lata budowania oblicza chrześcijańskiej Polski. Jak powiedział nasz wielki Rodak św. Jan Paweł II «Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo». To także zadanie dla naszego pokolenia Polaków”.

Tablica zostanie odsłonięta i poświęcona w niedzielę 11 listopada 2018 r. przed Mszą św. o godz. 15.00.

Zdjęcia: tn