Msza Święta Pszczelarzy w Jaśle

Wpisany przez Natalia Janowiec

Jako ludzie wierzący jesteśmy powołani, by nieść Dobrą Nowinę innym, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. Tak jak pszczoła mamy dzielić się słodyczą płynącą z kart Ewangelii – mówił w homilii ks. Tomasz Gałuszka, który przewodniczył uroczystej Mszy świętej w Jaśle z racji wspomnienia św. Ambrożego.

7 grudnia Kościół katolicki wspomina wielkiego człowieka, arcybiskupa Mediolanu, doktora Kościoła – św. Ambrożego, którego za patrona obrali sobie pszczelarze. Zachowała się legenda, że kiedy Ambroży był niemowlęciem w kołysce, na jego twarzy osiadł rój pszczół, nie czyniąc mu żadnej szkody. Pszczoły składały na jego wargach miód, wchodziły do buzi dziecka i wylatywały swobodnie, ku zdumieniu domowników, którzy uznali, że chłopiec z pewnością będzie kimś wielkim.

Każdego roku pszczelarze gromadzą się w kościele pw. św. Stanisława w Jaśle, by wspólnie podziękować za miniony sezon pszczelarski i prosić o pomyślność w nowym sezonie. Tegorocznej Mszy świętej przewodniczył ks. Tomasz Gałuszka, który z pszczelarstwem związany jest od najmłodszych lat. W homilii mówił m.in. o ciężkiej pracy pszczół. Powołując się na osobę świętego Ambrożego, zachęcał do podziwu tych boskich stworzeń, od których każdy człowiek może się wiele nauczyć.

W czasie Mszy złożono dary ołtarza: miód pszczeli i wyroby pszczelarskie. W podziękowaniu za otrzymane w tym roku łaski, pszczelarze ofiarowali piękny paschał wykonany z wosku pszczelego.

Po zakończeniu wspólnej modlitwy ks. Gałuszka dokonał poświęcenia obrazu św. Ambrożego autorstwa p. Zbigniewa Mijala.

Fot. N.J