Nowe organy w Parafii św. Rocha w Rzeszowie

Wpisany przez red.

W sobotę,  15 grudnia 2018 r.,  Biskup Rzeszowski Jan Wątroba poświęcił w Parafii św. Rocha w Rzeszowie  organy wybudowane przez firmę Kamińskich z Warszawy. Na początku ks. proboszcz Stanisław Tarnawski przywitał wszystkich zgromadzonych, prosząc Biskupa Rzeszowskiego o przewodniczenie Eucharystii i poświecenie organów. Następnie Biskup Rzeszowski po swoistym „dialogu z organami” dokonał ich poświęcenia. W homilii  porównał organy do Kościoła, w którym każdy wierny ma swoje zadanie i bez niego nie ma jedności i harmonii. Podobnie w organach, gdzie wiele elementów: piszczałek i głosów  współgra by wydać jeden harmonijny dźwięk.

Za organami zasiadł dr hab. Marek Stefański, który po Mszy Świętej zagrał dwa utwory prezentując możliwości i piękne brzmienie organów. Podczas Mszy Świętej śpiewał także parafialny chór, uczestniczyli liczni wierni oraz Bractwo Szkaplerzne i Miłośnicy Słociny w swoich strojach.

Na zakończenie ks. Proboszcz podziękował wszystkim uczestnikom i ofiarodawcom, po czym biskup Jan Wątroba udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

W trzecią niedzielę Adwentu, 16 grudnia 2018, odbył się  pierwszy Koncert Organowy na dzień wcześniej poświęconych organach. Mszy Św. o godz. 16.00 przewodniczył biskup Kazimierz Górny. W homilii podkreślił on rolę organów – “króla instrumentów” – w liturgii oraz kulturze. Po zakończeniu Eucharystii prof. Chorosiński i dr hab. Stefański zaprezentowali na organach m.in. utwory Mozarta, Bacha, Vivaldiego i inne.

Wszyscy zgromadzeni mogli nie tylko posłuchać wirtuozów organów, ale także na dużym ekranie umieszczonym w kościele, zobaczyć w jaki sposób zwinne palce artystów poruszają się po klawiaturach, wydobywając z nich odpowiednie dźwięki.