Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na IV Niedzielę Zwykłą, 3 lutego 2019 roku

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

KOMUNIKATY KURII – IV NIEDZIELA ZWYKŁA, 03.02.2019 r.

Już wkrótce, bo 11 lutego 2019 r. będziemy obchodzić 27 Światowy Dzień Chorego. W tym roku myślą przewodnią są Jezusowe słowa zapisane w Ewangelii św. Mateusza: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. Centralne uroczystości odbywać się będą w Kalkucie. W naszej diecezji punktem centralnym obchodów będzie celebracja Eucharystii połączona ze sprawowaniem sakramentu namaszczenia chorych w bazylice OO. Bernardynów w Rzeszowie w dniu 11.02.2019 r. o godz. 9:00. W naszych parafiach pamiętajmy w tych dniach w sposób szczególny o osobach starszych i chorych.

Dla wyraźniejszego zaznaczenia ścisłego związku bierzmowania z sakramentem chrztu świętego należy zachęcać kandydatów, aby zachowali imię chrzcielne. Zmiana byłaby uzasadniona, gdyby imię chrzcielne nie było związane z patronem chrześcijańskim lub przemawiały za tym określone racje duszpasterskie. W takim przypadku kandydat może wybrać imię świętego, który będzie dla niego wzorem życia chrześcijańskiego. W celu wyraźnego zaznaczenia jedności sakramentów chrztu i bierzmowania świadkami bierzmowania powinni być rodzice chrzestni, o ile w dalszym ciągu są wierzącymi i praktykującymi katolikami (KKK 1309). Tam gdzie nie jest to możliwe świadkiem może być osoba, która już przyjęła wszystkie sakramenty inicjacji chrześcijańskiej, ukończyła 16. rok życia oraz jest wierzącym i praktykującym katolikiem.

Spotkanie księży Przewodników Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę odbędzie się w poniedziałek, 4.02, o godz. 15:30, w parafii św. J.S. Pelczara w Rzeszowie.

Duszpasterstwo Rodzin informuje, że w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie w każdy II czwartek miesiąca sprawowana będzie Msza Święta z modlitwą o dar potomstwa oraz szczęśliwych narodzin dziecka (17.30 – Różaniec, 18.00 – Eucharystia, 18.40 – Adoracja).

DD TABOR w Rzeszowie zaprasza na rekolekcje wielkopostne z ks. Marianem Rajchelem egzorcystą archidiecezji przemyskiej, w dniach 9-10 marca 2019 r. pt.: „ABC miłości według Prymasa Tysiąclecia”. Szczegółowe informacje i zapisy na www.tabor.rzeszow.pl