Galerie 2019 Newsy

Radość bycia razem we wspólnocie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

27 stycznia b. roku w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie spotkali się (licznie zebrani) przedstawiciele Kół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

Spotkanie rozpoczął prezes Zarządu Diecezjalnego – poseł Kazimierz Gołojuch, witając z wielką serdecznością wszystkich obecnych. W tym spotkaniu opłatkowym i noworocznym uczestniczyli zaproszeni goście: Ks. biskup Jan Wątroba, kapłani na czele z diecezjalnym duszpasterzem SRK ks. Marianem Raźnikiewiczem, władze woj. podkarpackiego oraz samorządowcy. Po modlitwie – na rozpoczęcie – Ks. biskup skierował do nas słowo.

Apelował, byśmy wsłuchiwali się w nauczanie papieża Franciszka w Panamie – skierowane do młodych (ale również do wiernych całego świata). Główne hasło Światowych Dni Młodzieży w Panamie: Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa! (Łk 1,38)  odnosi się do nas wszystkich i powinniśmy go z pokorą i ufnością realizować w naszym życiu. Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność za różnorodne inicjatywy wspierania
rodziny. Podkreślił, że  znaczącą rolę mogą odegrać poprzez swoje świadectwo same chrześcijańskie rodziny. Rodziny zwłaszcza szczęśliwe mogą skutecznie ewangelizować.  

W atmosferze radości, przy suto zastawionych stołach „przełamaliśmy” się opłatkiem. Śpiew kolęd w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Muzycznych w Rzeszowie „przeplatał” składanie życzeń i pozwalał wnikać w klimat Bożego Narodzenia.

Uczestnicy spotkania zatroskani brakiem postępu w ustanowieniu prawa chroniącego każde życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci podkreślali, że to głównie rodziny powinny stać na straży świętości życia. Nawet bardzo dobre prawo nie zahamuje „turystyki” aborcyjnej, czy pigułki wczesno-aborcyjnej, jeśli od najmłodszych lat w rodzinie nie będziemy budować świadomości, że życie ludzkie jest najwyższą wartością (niezależną od światopoglądu, czy opcji politycznej). Dlatego pilnie potrzeba rodzin wiernych Bogu i Jego przykazaniom.

Spotkanie umocniło nas wzajemnie i ubogaciło poprzez dzielenie się doświadczeniami a także świadectwem oraz dodało energii do służby Bogu i ludziom. Przebiegało w rodzinnej, serdecznej atmosferze. Wspaniale jest być we wspólnocie, która powstaje gdy spotykają się ludzie podobnie myślący i czujący oraz ceniący te same wartości. Łączy nas wspólny cel – troska o polską tradycyjną rodzinę „silną Bogiem”. Jednoczymy się, aby służyć innym. Wówczas wiara nabiera innego smaku, jest bardziej dynamiczna i realna. Takie bezpośrednie spotkanie z Ordynariuszem naszej diecezji przynosi nam radość, dodaje entuzjazmu wiary i motywacji do działań.

Marta Przewor, zdjęcia Tadeusz Blok