Galerie 2019 Newsy

Rocznica konsekracji bp. Kazimierza i bp. Edwarda

„Dziękujemy Wam, że przez posługę słowa, sprawowanie sakramentów oraz troskę duszpasterską jesteście znakami i przewodnikami w drodze do prawdy” – mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. w intencji biskupów: Kazimierza Górnego i Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejne rocznice konsekracji biskupich.

6 stycznia 2019 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego, o godz. 17.00 w katedrze rzeszowskiej odbyła się Msza św. w intencji bp. Kazimierza Górnego i bp. Edwarda Białogłowskiego, którzy przeżywali kolejno 34. i 31. rocznicę konsekracji biskupich. Okolicznościowej Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrował bp Edward Białogłowski i trzydziestu czterech księży (bp Kazimierz Górny z powodu choroby nie przyjechał do katedry).

Na początku Mszy św. dzieci i dorośli, w imieniu parafian i duszpasterzy z  katedry oraz wszystkich diecezjan, złożyli życzenia biskupom. Życzenia złożyli również członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, władze rządowe i samorządowe, parlamentarzyści i służby mundurowe.

Po odczytaniu Ewangelii ks. Julian Wybraniec, wikariusz parafii katedralnej, zgodnie ze zwyczajem zapoczątkowanym jeszcze w 3 wieku (choć współcześnie rzadko praktykowanym), ogłosił uroczyście datę Wielkanocy i innych świąt ruchomych w bieżącym roku. „Wiedzcie, bracia najmilsi, że dzięki miłosierdziu Bożemu, tak jak zakosztowaliście radości narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, tak i dziś oznajmiamy wam radość najbliższej Paschy, zmartwychwstania naszego Pana i Boga. 6 marca będzie Środa Popielcowa i początek Wielkiego Postu. 21 kwietnia z radością będziemy celebrować Paschę naszego Pana Jezusa Chrystusa” – śpiewał ks. Wybraniec, a w dalszej części podał daty Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego, Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej i pierwszej niedzieli Adwentu.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Biskup rzeszowski, w nawiązaniu do Uroczystości Objawienia Pańskiego, mówił o różnych sposobach objawienia się Boga. „Bóg objawia prawdę o sobie, jako Stwórcy, w różny sposób. Jedną z dróg, na której Bóg objawia prawdę o sobie jest człowiek. Człowiek ciągle jest wielką tajemnicą. Sami dobrze wiemy, ile jest w nas różnych pragnień, ile głodów, których nie sposób tu, na ziemi, zaspokoić – choćby pragnienie prawdy, szczęścia, sprawiedliwości i miłości. Czasami wydaje się, że jesteśmy nasyceni, ale ten głód wciąż się na nowo odzywa. To ciągłe niezaspokojenie tutaj na ziemi wskazuje na kogoś, kto jest w stanie w sposób doskonały wypełnić człowieka, wypełnić nasze pragnienia. Wskazuje na Boga” – mówił hierarcha.

Przywołując postaci Trzech Mędrów, bp Wątroba podkreślił, że mimo upływu wieków nadal są wzorem szukania Boga. „Bóg pozwala się znaleźć, tylko trzeba podjąć trud, wstać, wyjść, podjąć wysiłek, ruszyć w drogę. Ile do tego trzeba odwagi, roztropności, dalekowzroczności. Potrzeba również przewodników. Dla Mędrców przewodnikiem była gwiazda. Tylko oni się nią zainteresowali. Inni nie odczytali tego znaku. Oprócz gwiazdy pomogło im Boże słowo. W Jerozolimie udali się na dwór Heroda i tam arcykapłani i uczeni ludu odczytali proroctwo, słowo Boga. Słowo Boże jest przewodnikiem w drodze do prawdy, w drodze do celu” – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie homilii bp Jan złożył życzenia biskupom: Kazimierzowi i Edwardowi. „Dziękujemy Wam, że przez posługę słowa, sprawowanie sakramentów oraz troskę duszpasterską jesteście znakami i przewodnikami w drodze do prawdy. Przed laty przyjęliście nominację i święcenia biskupie przez posługę Jana Pawła II. Dzisiaj w Orszakach Trzech Króli szliśmy z hasłem „Odnowi oblicze ziemi”. To słowa Jana Pawła II z homilii wygłoszonej w Warszawie. Życzymy Wam, abyście przez swoją posługę, modlitwę, a także cierpienie, przyczyniali się do ciągłego odnawiania oblicza tej ziemi” – zakończył biskup.

Po Komunii św. bp Białogłowski podziękował zebranym za obecność, modlitwę i życzenia. „Eucharystią dziękowaliśmy Panu Bogu za życie, powołanie i posługę. Dziękujemy za posługę Jana Pawła II, który nas nominował na biskupów. Pragnę wspomnieć bp. Ignacego Tokarczuka, który w Przemyślu udzielił mi sakry biskupiej – w ubiegłym roku wspominaliśmy stulecie jego urodzin. Bardzo serdecznie dziękuję Biskupowi Ordynariuszowi za Mszę św., słowo, życzenia i program, który podpowiada nam, jak objawiać tajemnicę Boga” – powiedział bp Edward, dziękując również pozostałym uczestnikom Eucharystii.

Podczas Mszy św. śpiewał chór katedralny „Pueri Cantores Resovienses”.

Biskup Kazimierz Górny urodził się 24 grudnia 1937 r. w Lubniu. W 1960 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1985 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął święcenia biskupie z rąk Jana Pawła II. Jako zawołanie przyjął słowa „Omnia Tibi”. Do 1992 r. pełnił funkcję wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Od 1992 do 2013 r. był ordynariuszem diecezji rzeszowskiej.

Biskup Edward Białogłowski urodził się 8 stycznia 1947 r. w Rzeplinie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. 6 stycznia 1988 r. w katedrze przemyskiej przyjął święcenia biskupie z rąk bp. Ignacego Tokarczuka. Jako zawołanie przyjął słowa „In virtuti Spiritus Sancti”. Od 1992 r. pełni zadania biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej. (tn)

Zdjęcia: tn