Galerie 2019 Newsy

Bardzo krzyżowa droga. Dzień Chorego w Rzeszowie

„Przychodzimy się umocnić na życiowej drodze, drodze często bardzo krzyżowej, bardzo bolesnej” mówił bp Jan Wątroba podczas obchodów 27. Światowego Dnia Chorego w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej 11 lutego 2019 r.

Główne obchody związane z Światowym Dniem Chorego w diecezji rzeszowskiej odbyły się Bazylice Ojców Bernardynów, która jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in. dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała oraz kapelani szpitali: ks. Krzysztof Bal, kapelan Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, ks. Jacek Kaszycki, kapelan Klinicznego Szpitala nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie i ks. Krzysztof Tomkiewicz, kapelan Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II.

Słowa powitania i wprowadzenia w treść uroczystości wypowiedział o. Rafał Klimas, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej i proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W imieniu chorych głos zabrał Aleksander Nazimek z Rzeszowskiego Klubu Chorych na Stwardnienie Rozsiane im. Jana Pawła II. „Choroba, niemoc fizyczna i duchowa, cierpienie, odrzucenie to szczególna tajemnica, której doświadczył Jezus dokonując odkupienia ludzkości. Stając dziś przed Tobą, Ekscelencjo, w imieniu chorych, ich rodzin, lekarzy, pielęgniarek, diagnostów, laborantów, rehabilitantów, administratorów i wszystkich pracowników służby zdrowia proszę cię, błagaj, bo Ty lepiej umiesz, błagaj Jezusa i Jego Matkę o zmiłowanie, o zdrowie, wytrwałość, pokój i nadzieję” – mówił.

W słowach wprowadzenia bp Wątroba nawiązał do kultu Matki Bożej Rzeszowskiej. „Staję na czele pielgrzymki do Pani Rzeszowskiej. Przychodzimy się umocnić na życiowej drodze, drodze często bardzo krzyżowej, bardzo bolesnej. Przynosimy na tę Eucharystię to wszystko, co jest dla nas ciężarem, co sprawia smutek i ból, co jest cierpieniem. Przynosimy też naszą nadzieję” – powiedział hierarcha.

W homilii biskup rzeszowski, nawiązując do uzdrowień jakie Jezus dokonał w ziemi Genezaret, mówił o oczekiwaniach pokoleń chrześcijan. „To jest obraz Kościoła w ciągu minionyc XX wieków. Tak się dzieje w każdym pokoleniu i w każdym miejscu. Pan Jezus nie uzdrowił jednak wszystkich mieszkańców Galilei i nie przywrócił zdrowia wszystkim swoim rodakom. Nie usunął cierpienia nawet swoich najbliższym. Nie oszczędził bólu swojej matce i uczniom – zresztą nigdy tego nie obiecał. Wręcz przeciwnie. Wydaje się, że tych których szczególnie ukochał, związał ze sobą także przez cierpienie” – mówił kaznodzieja.

Biskup zauważył, że historia ludzkości i historia chrześcijaństwa, obok tych, którzy szukali uzdrowienia pełna jest osób, które niosły pomoc. „Obok cierpiących, potrzebujących pomocy, umocnienia, zdrowia fizycznego i duchowego, Bóg stawia ludzi zabieganych wokół niesienia pomocy, ludzi, którzy przynoszą chorych do Jezusa. Tak jest w całej historii Kościoła. Czasami cierpienie jest straszne, zupełnie nie do zniesienia i nie do zrozumienia. W ogóle trudno zrozumieć cierpienie, zwłaszcza osób niewinnych, które w żaden sposób nie sprowokowały cierpienia zarówno swojego jak i innych. W historii zawsze pojawiali się ludzie, którzy w takich sytuacjach stawali obok, ludzie, którzy się zatrzymywali, współczuli, pomagali i często pokazywali sens cierpienia. Tak dzieje się także dzisiaj na całym świecie, a szczególnie jest to widoczne w Lourdes, które można nazwać stolicą ludzi chorych” – powiedział duchowny.

W dalszej części homilii bp Wątroba przypomniał wizytę Jana Pawła II w Lourdes w 2004 r. oraz przedstawił treść orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego. Kiedy biskup przywoływał słowa Ojca Świętego o wolontariacie, jako przykład wolontariusza służącego chorym podał Jacka Krawczyka z Palikówki. „Był pasjonatem obdarowywania jako woluntariusz. Gdy został uczniem II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie w drodze do szkoły przychodził codziennie do kościoła ojców bernardynów. Tutaj spotkał wspaniałego o. Kolumbana Kawę, który był jego przyjacielem, spowiednikiem, przewodnikiem. (…) Tutaj modlił się pokornie, dyskretnie o rozeznanie życiowej drogi. I rozeznał. Przynajmniej raz w tygodniu jako wolontariusz odwiedzał chorych i starszych w Rzeszowskim Domu Rencisty. Był dla nich, jak sami mieszkańcy wspominali, jak anioł, promyk słońca, gdy przychodził ze swoją młodością, entuzjazmem, żywiołowością, pomocą i pomysłami. Szczególnie cenili sobie, gdy im towar szył w święta. (…) Był klasycznym woluntariuszem, człowiekiem, który kosztem siebie, swojego czasu, sił, także środków materialnych, obdarowywał innych. Kochał chorych, służył chorym. Wchodził w tajemnicę cierpienia innych i jednocześnie sam przygotowywał się na cierpienie. (…) Zmarł zanim skończył 25 lat po dwuletniej chorobie nowotworowej. Umiejętnością przyjęcia cierpienia, ufnością, która z niego promieniowała, spokojem, z którym przyjmował krzyż, potwierdził to wszystko, o czym wcześniej mówił innym chorym opierając się bardziej na teorii” – podkreślił biskup.

Na zakończenie homilii biskup podziękował obecnym na Mszy św. lekarzom, personelowi medycznemu i całej służbie zdrowia, wolontariuszom i pracownikom Caritas i wszystkim, którzy także w domach opiekują się chorymi.

Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo eucharystyczne z błogosławieństwem lourdzkim, a po nim licznie zgromadzeni w świątyni przyjęli sakrament namaszczenia chorych.

Dla wszystkich uczestników uroczystości Caritas Diecezji Rzeszowskiej przygotowała okolicznościowe obrazki z wizerunkiem św. Matki Teresy z Kalkuty i jej słowami („Nie robię wielkich rzeczy, robię rzeczy małe, za to z wielką miłością”), modlitwą papieża Franciszka z tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Chorego i słowami bp Jana Wątroby: „Modlę się za chorych i towarzyszące im osoby”.

Eucharystia była transmitowana przez Katolickie Radio Via i Polskie Radio Rzeszów.

W ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego bp Jan Wątroba odwiedzi jeszcze Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Rzeszowie (12 lutego) i Oddział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie (17 lutego). (tn)

Zdjęcia: tn