Newsy

Obchody 27. Światowego Dnia Chorego w Cmolasie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

CIERPIENIE DOTYKA KAŻDEGO CZŁOWIEKA

Mszą św. koncelebrowaną, pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego rozpoczęły się w niedzielę, 10 lutego 2019 r. w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie obchody 27. Światowego Dnia Chorego. W wypełnionej po brzegi cmolaskiej świątyni chorzy, niepełnosprawni, starsi i samotni oraz wszyscy dźwigający jakikolwiek krzyż cierpienia uczestniczyli w Eucharystii, wysłuchali okolicznościowej homilii, zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem, a następnie – grono – osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych.

W homilii bp K. Górny zauważył, że cierpienie dotyka każdego człowieka i jest z jego strony dopełnieniem męki Chrystusa. Gdy cierpienie przychodzi, trzeba się nauczyć przyjmować je jako wolę Bożą. Pomoc w takim rozumieniu cierpienia daje człowiekowi Matka Odkupiciela, ogłoszona mocą testamentu Chrystusowego Matką każdego z nas. Maryja troszczy się o nas i jest naszą Pośredniczka u Syna. „Trzeba w Jej ręce złożyć nasze życie. Pan Bóg nie obył się bez Matki, tym bardziej my Jej potrzebujemy” – podkreślił Kaznodzieja.

W dalszej części homilii dostojny Celebrans wskazał, że obchody Światowego Dnia Chorego są również okazją, by podziękować za ofiarną posługę lekarzom, pielęgniarkom, personelowi pomocniczemu i wszystkim, którzy opiekują się osobami chorymi, niepełnosprawnymi czy też cierpiącymi z powodu podeszłego wieku.

Wspominając postać ks. Wojciecha Borowiusza, któremu w 1585 r. objawił się Pan Jezus Przemieniony, później kapłana, rektora Akademii Krakowskiej, fundatora „szpitala dla ubogich”, bp Górny nawiązał do istniejącego w dzisiejszych czasach Domu Pomocy Społecznej w Cmolasie. Wzorowa prowadzona placówka nosi imię wspomnianego rodaka cmolaskiego i dobroczyńcy. To tam po Mszy św. udał się Biskup, by spotkać się z pensjonariuszami i ich pobłogosławić.

Marian Salwik