Galerie 2019 Newsy

XXVII Światowy Dzień Chorego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr. 1 w Rzeszowie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Główne obchody związane z Światowym Dniem Chorego w diecezji rzeszowskiej w tym roku obchodzone będą w poniedziałek 11 lutego 2019 r. w Bazylice Ojców Bernardynów, która jest jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Tradycyjnie też w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego biskupi z Rzeszowa odwiedzą kilkanaście placówek opiekuńczych i leczniczych.

W dn. 10 lutego 2019r. na niedzielną uroczystość do Klinicznego Szpitalu Wojewódzkiego nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie przybył bp. Jan Wątroba oraz zaproszeni goście. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Rafał Bocheński – pacjent szpitala, pochodzący z diecezji tarnowskiej, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała – dyrektor i wicedyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej, ks. Grzegorz Białoń i ks. Krzysztof Bal– kapelan Klinicznego Szpitala nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Wśród licznie zgromadzonych pacjentów, osób odwiedzających chorych w szpitalu i personelu obecny był także p. Stanisław Kruczek wicemarszałek podkarpacki odpowiedzialny za służbę zdrowia.

Słowa powitania i wprowadzenia w treść uroczystości wypowiedział p. Marek Wiater zastępca dyrektora szpitala, który w imieniu chorych, pracowników i własnym poprosił celebransów o modlitwę.

Homilię wygłosił bp Jan Wątroba. Kaznodzieja, w pierwszej części, nawiązał do czytań liturgicznych, do niegodności człowieka w odniesieniu do wielkości Boga, ludzkiej małości i bezsilności w wypełnianiu Jego woli każdego dnia. Jednakże – jak od razu zauważył – człowiek który mocno uwierzył w Pana Boga i zawierzył sile Jego łaski, jest w stanie zdziałać rzeczy wielkie. Tak było w przypadku bohaterów czytań liturgicznych: Izajasza, św. Pawła, Szymona i tak też jest z nami.

Musimy codziennie uświadamiać sobie, że jesteśmy dłużnikami, bo otrzymaliśmy od Boga niezwykłe dary i to w takiej ilości, że trudno to ogarnąć sercem i myślą. Wśród nich jest m.in. życie i zdrowie. I mając świadomość tych wielkich darów, z których codziennie korzystamy, musimy uważnie patrzeć, czy ci idący z nami przez życie nie potrzebują czegoś od nas. Dlatego tak ważne jest to, by lekarze, pielęgniarki i wszyscy pracownicy medyczni, nie tylko leczyli chorych, ale i za nich się modlili. Bo leczeniu podlega cały człowiek: jego ciało i jego wnętrze. I tylko taka postawa stanowi wypełnienie Chrystusowych słów – które są przy okazji tegorocznym hasłem XXVII Światowego Dnia Chorego – „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” (Mt 10,8).

Po Eucharystii biskup ordynariusz poświęcił nowo wykonany ołtarz boczny i relikwiarium św. Faustyny i św.Józefa Moscatti, na relikwie którego oczekujemy. Następnie udał się wraz z kapłanami, na kliniczny oddział urologii i nefrologii, by odwiedzić pracujący tam personel i spotkać się z pacjentami.

Małgorzata Głowacka