Newsy

Relikwie cudotwórcy z Libanu w Rzeszowie

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Pan Bóg wybiera niektórych spośród ludzi, aby w nadzwyczajny sposób przypominali światu o Jego istnieniu. Jednym z nich jest o. Charbel, najbardziej znany święty na Bliskim Wschodzie. Budzi wśród wielu ludzi zachwyt i podziw z powodu nadzwyczajnych znaków i cudów, które się dokonują za jego przyczyną.
28 marca 2019 r. relikwie św. Charbela, XIX-wiecznego pustelnika i uzdrowiciela z Libanu na stałe zagościły w par. pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Jest to pierwszy kościół w Rzeszowie i okolicy, w którym wierni będą mogli modlić się i prosić o łaski dla siebie i bliskich za wstawiennictwem maronickiego mnicha.

Uroczystościom wprowadzenia znaku relikwii św. Charbela przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W homilii hierarcha podkreślał ciągłą aktualność orędzia libańskiego cudotwórcy, który w swoim życiu praktykował gorliwą adorację Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie, ascezę, pokorę i cichość.

Abp Mokrzycki zachęcał wszystkich słuchaczy, aby wsparci przykładem św. Charbela swoim życiem dawali świadectwo wiary i miłości do Boga.
Po Mszy św. odbyło się nabożeństwo za wstawiennictwem św. Charbela połączone z modlitwą o uzdrowienie. Po nim każdy wierny mógł oddać cześć relikwiom i przyjąć olej św. Charbela. W uroczystości wprowadzenia znaku relikwii św. Charbela wzięło udział ponad 2 tysiące wiernych z Rzeszowa i okolic.

Charbel Makhlouf urodził się w rodzinie chrześcijańskiej 8 maja 1828 r. w Bika Kafra w północnym Libanie. Jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do samotności. W wieku 23 lat wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja, gdzie otrzymał zakonne imię Charbel. W 1875 r. za zgodą przełożonych, przeniósł się do znajdującej się w pobliżu klasztoru pustelni pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Żył w odosobnieniu prowadząc ascetyczny tryb życia, pościł, a większość czasu spędzał na modlitwie i praktykach religijnych. W pustelni spędził 23 lata swego życia. Zmarł w wigilię Bożego Narodzenia, 24 grudnia 1898 r.

Po pogrzebie o. Charbela nad jego grobem przez 45 nocy roztaczała się jasna poświata. Po kilku miesiącach władze klasztoru dokonały ekshumacji. Okazało się wówczas, że ciało mnicha jest w doskonałym stanie, zachowało elastyczność i temperaturę ciała osoby żyjącej oraz wydzielało ciecz o niezwykłym zapachu. Do klasztoru w miejscowości Annaya zaczęły przybywać tłumy pielgrzymów.
W 1926 r. Kościół maronicki rozpoczął starania o uznanie libańskiego mnicha błogosławionym. W 1965 r. papież Paweł VI ogłosił o. Charbela błogosławionym, a w 1977 r. świętym.

Św. Charbel wiedział, że najskuteczniejszym sposobem zmiany świata na lepsze jest najpierw zmiana samego siebie, czyli własne uświęcenie poprzez zjednoczenie z Bogiem. Główną misją mnicha z Libanu było (i ciągle jest!) uświadamianie ludziom, poprzez znaki i cuda, że Bóg istnieje, że czas życia ziemskiego jest krótki i nie wolno go marnować lecz wykorzystać, aby czynić dobro.
Nabożeństwa za wstawiennictwem św. Charbela w par. pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie odbywać się będą każdego 28. dnia miesiąca. Rozpoczynać się będą Mszą św. o godz. 18.

Ks. Krzysztof Cieśla
Fot. Bartłomiej Siuta