Newsy

Jasło: Niedziela Palmowa Młodych

Wpisany przez Natalia Janowiec

Blisko 500 młodych ludzi wraz ze swoimi duszpasterzami zgromadziło się w sanktuarium pw. św. Antoniego w Jaśle, by w duchowej łączności z Papieżem Franciszkiem i młodzieżą całego świata, wspólnie się modlić i radować obecnością Pana Boga.

Diecezjalny Dzień Młodych w Jaśle rozpoczęto wspólną modlitwą. Młodzież z uwagą wysłuchała wyjątkowego świadectwa młodego człowieka, uczestnika Światowych Dni Młodzieży w Panamie, który podzielił się własnymi wspomnieniami i przeżyciami ze spotkań z Ojcem Świętym.

Zgromadzona młodzież wysłuchała również krótkiej prelekcji ks. Tomasza Rusyna, dyrektora Domu Diecezjalnego „Tabor” w Rzeszowie. Ksiądz Rusyn zaprezentował młodym najnowszy dokument Papieża Franciszka – Christus vivit, do młodych i całego Ludu Bożego. Jak podkreślił „posynodalna adhortacja apostolska to nie tylko pisemny dokument, ale szczególny apel Ojca Świętego do ludzi młodych, aby zawierzyli swoje życie Chrystusowi”.

W dalszej części prelekcji, ks. Rusyn zapoznał młodzież z osobą św. José Sánchez del Río. 15-letni meksykanin padł ofiarą tortur w czasie „wojny Cristeros” w Meksyku. Nawet w ostatnich chwilach swojego życia chłopiec ten nie wyparł się wiary w Boga. W listopadzie 2005 roku został beatyfikowany przez Papieża Benedykta XVI, a kanonizowany w październiku 2016 roku przez Papieża Franciszka. W tym roku patronował ŚDM w Panamie.

Centralnym punktem spotkania była uroczysta Msza święta, której przewodniczył biskup Edward Białogłowski.

Zdjęcia – Natalia Janowiec