Newsy

Msza Krzyżma w katedrze

„Wspominamy nasz wybór, wezwanie i przynosimy po raz kolejny do katedry nasze «tak». Tylko Pan Jezus zna całą historię mojego «tak», zna kształt mojej wierności” – mówił w Wielki Czwartek, podczas Mszy Krzyżma, bp Jan Wątroba. Biskup rzeszowski w homilii nawiązał również do problemu pedofilii wśród duchownych i strajku nauczycieli.

W Wielki Czwartek, 18 kwietnia 2019 r., w rzeszowskiej katedrze odbyła się Msza Krzyżma, w której uczestniczyło 243 kapłanów. Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz infułaci: ks. Stanisław Mac i ks. Wiesław Szurek. Podczas Eucharystii bardzo licznie była reprezentowana Liturgiczna Służba Ołtarza: lektorzy, ministranci, dziewczęca służba maryjna i schole.

W homilii bp Wątroba mówił m.in. o wierności powołaniu kapłańskiemu. „Mówiąc Bogu «tak» w momencie święceń mieliśmy świadomość, że powołanie nie jest naszą zasługą. «To nie wy wybraliście Mnie, lecz Ja wybrałem was…» (J 15,16). Dzisiaj w dniu ustanowienia kapłaństwa wspominamy tamten nasz wybór, to wezwanie i przynosimy po raz kolejny do katedry nasze «tak». Tylko Pan Jezus zna całą historię mojego «tak», zna kształt mojej wierności. Konsekwencją tamtej decyzji, tamtej mojej zgody, było i jest posłanie. (…) Po dobrowolnym «tak»  Pan posyła. Czy zatem ten, który powiedział «tak» może mieć pretensje, że jest posłany?” – pytał biskup rzeszowski.

Kaznodzieja nawiązał również do pedofilii wśród duchownych. „Dzisiaj, gdy docierają do nas doniesienia na temat krzywd, jakie niektórzy nasi bracia w kapłaństwie wyrządzili dzieciom i młodzieży, musimy uznać wiarygodne i potwierdzone fakty – nie wolno ich przemilczać i udawać, że ich nie ma. Naszą odpowiedzią musi być na pierwszym miejscu wrażliwa troska o pokrzywdzonych oraz uznanie winy przez sprawców, a także pokuta, modlitwa i zadośćuczynienie. (…) Jednocześnie nie można zaprzestać głoszenia Ewangelii. Nie można powstrzymać się od tego, co jest misją kapłana, także w odniesieniu do dzieci i młodzieży” – mówił bp Wątroba.

W ostatniej części homilii biskup rzeszowski podziękował wszystkim księżom za codzienny trud i świadectwo katolickiego życia: „Dziękuję wszystkim zatroskanym o wzrost osobistej świętości i stałą formację. Dziękuję za czytelny przykład umiłowania Chrystusa, Kościoła i samego kapłaństwa. Dziękuję za troskę o piękno liturgii, posługę słowa Bożego, sprawowanie sakramentów i pasterską miłość”. Dziękując za spowiadanie wiernych bp Wątroba zwrócił uwagę na zaangażowanie w „Noc konfesjonałów” oraz prowadzenie kierownictwa duchowego.

Zwracając się do katechetów bp Wątroba nawiązał do trwającego strajku nauczycieli. „Dziękuję katechetom, którzy w bardzo trudnym czasie strajku, w dniach egzaminów, stanęli przy uczniach. Dziękuję za to, że jesteście z uczniami; nie przeciwko komukolwiek, bez potępiania kogokolwiek, ale po to, aby pomóc, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Przed nami wielkie dzieło balsamowania ran, zasypywania podziałów, które powstały i które się ciągle pogłębiają” – mówił hierarcha.

W słowach wdzięczności biskup rzeszowski zwrócił się także do Liturgicznej Służby Ołtarza: lektorów, ministrantów i dziewczęcej służby maryjnej za pomoc i zaangażowanie.

Po homilii wszyscy kapłani odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Przyrzeczenia wiernej służby podczas liturgii złożyli również członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza.

Po Komunii św. bp Jan Wątroba poświęcił olej krzyżma, który jest używany m.in. podczas udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania i święceń kapłańskich. Wcześniej biskup pobłogosławił olej chorych i olej katechumenów.

Przed błogosławieństwem ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło-Wschód, proboszcz parafii farnej w Jaśle, w imieniu wszystkich kapłanów złożył biskupom świąteczne życzenia. Biskupom złożyli życzenia również przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza.

Oprawę muzyczną zapewnił chór WSD w Rzeszowie dyrygowany przez ks. Andrzeja Widaka, wykładowca muzyki kościelnej w WSD.

Już po Mszy św. dziekani lub ich przedstawiciele odebrali poświęcone oleje. (tn)

Zdjęcia: tn