Newsy

Wspomnienie o śp. ks. Marku Tutro

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

„Miał pokój w sercu, a serce na dłoni”

18 kwietnia 2017 roku odszedł do Domu Ojca śp. ks. Marek Tutro. Wobec tego KAPŁANA o szczerej twarzy, wielkim sercu i dużym poczuciu humoru nie sposób było przejść obojętnie. Ceniliśmy Jego dobroć, pracowitość, profesjonalizm oraz oddanie Bogu i ludziom, oddanie naszej wspólnocie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK). Ale nade wszystko kochaliśmy Go jako Człowieka i Kapłana z Bożą iskrą i świętym entuzjazmem. Pamiętamy Go jako sumiennego, rzutkiego i pobożnego kapłana oraz dobrego organizatora. Wypowiadał się bardzo kompetentnie i bronił wartości. Można było z Nim szczerze porozmawiać i podyskutować nawet na tematy tzw. trudne. Jego pasją było kapłaństwo i drugi człowiek. Był to Kapłan i Człowiek z niezwykłą charyzmą – ciepły, nieformalny, zwyczajny a zarazem wyjątkowy. Zawsze uśmiechnięty, był „dla ludzi i wśród ludzi”. Miał bardzo dobre relacje zarówno z dziećmi, młodzieżą jak i dorosłymi. Najlepiej chyba „dogadywał” się z seniorami. Byłam świadkiem z jaką cierpliwością rozmawiał np. z niedosłyszącymi. Będziemy pamiętać tego „nietuzinkowego” Kapłana. Odszedł tak nagle, niespodziewanie i przedwcześnie, ale głęboko wierzymy, że takie były plany Boże. Odchodził sam mimo, że zawsze był wśród ludzi, przyjaciół, znajomych. Nie zapomnimy spotkania pożegnalnego w Gorlicach i zaintonowanej przez Niego pieśni: „Do Ciebie Matko Szafarko Łask”… Pożegnaliśmy się, chociaż „nitki” wiążące ks. Marka z wspólnotą SRK nigdy nie zostały i nie zostaną zerwane. Odszedł Kapłan, który odcisnął wielkie piętno na życiu naszej wspólnoty.

SRK nosi w sercach wdzięczność i modlitwę za kapłana, który służył nam ofiarnie i z miłością. Łączyła nas szczególna więź duchowa i wzajemne zrozumienie. Można by powiedzieć dyskretna i wierna przyjaźń. Kierowała Nim troska o człowieka, o pogłębienie wiary powierzonych mu ludzi. Dziękujemy za ubogacenie nas świadectwem swojego kapłańskiego życia.

Wierzymy, że my którzy tu jeszcze pielgrzymujemy spotkamy się kiedyś z tymi do których Ty ks. Marku dołączyłeś.

18 kwietnia b. roku (Wielki Czwartek – Dzień Kapłański) wypada druga rocznica odejścia do Domu Ojca śp. Ks. Marka Tutro. Wspólnota SRK zaprasza na Mszę świętą 14 kwietnia b. roku o godz. 16.00 do parafii pw. św. Marii Magdaleny w Brzyskach – parafii rodzinnej ks. Marka, gdzie na cmentarzu spoczywają Jego doczesne szczątki. Wyjazd autokarem z gorlickiego rynku o godzinie 13.30. Serdecznie zapraszamy. Niech udział w tej Mszy świętej będzie dziękczynieniem za kapłaństwo, dziękczynieniem za człowieczeństwo, dziękczynieniem za błogosławioną Jego działalność. Pamiętamy, że zmarli uczą żywych. Można powiedzieć, że kapłan dotyka ziemi i równocześnie sięga Nieba. To kapłan jedna ludzi z Bogiem przez Sakrament Pokuty, ”pośredniczy” w uświęcaniu ludzi sprowadzając Boga na ziemię przez sprawowanie Eucharystii.

Marta Przewor