Newsy

Donikąd bez Boga. 3 Maja w Rzeszowie

„Budowanie bez wartości, bez najwyższej wartości umieszczonej na sztandarach, bez Boga, prowadzi donikąd” – mówił bp Edward Białogłowski 3 maja 2019 r. na Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Rzeszowskie centralne obchody Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 228. rocznicy uchwalania Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9.30 w kościele farnym w Rzeszowie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Stanisława. Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. Mszę św. koncelebrowało 15 księży, m.in. kapelani służb mundurowych.

W Eucharystii uczestniczyły władze państwowe i samorządowe. Obok władz, w uroczystościach wzięły udział służby mundurowe, m.in.: wojsko, policja, straż pożarna, służba więzienna i straż miejska z dowódcami. Nie zabrakło przedstawicieli różnych organizacji, w tym ruchów i stowarzyszeń katolickich. Licznie reprezentowani byli nauczyciele i uczniowie rzeszowskich szkół.

Po wprowadzeniu sztandarów, na czele z sztandarem 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, ks. Jan Szczupak, proboszcz parafii farnej, przywitał zebranych i wprowadził w treść uroczystości. „Jesteśmy tutaj ze względu na ukochaną Matkę Bożą, Królową Polski i ze względu na ukochaną Ojczyznę. Przez wstawiennictwo Bogarodzicy będziemy modlić się za Ojczyznę i za wszystkich naszych rodaków” – mówił duchowny.

Homilię wygłosił ks. Janusz Podlaszczak, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie. Kaznodzieja zwrócił uwagę na przeżywane jednego dnia dwie uroczystości: państwową i kościelną. „Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie może być wyrwana z kontekstu naszej ojczyźnianej historii. Musimy sobie przypominać o miłości do Matki Bożej wielu naszych rodaków, którzy w przeszłości tworzyli historię naszej ojczyzny. Odziedziczyliśmy wielki kapitał, wielkie dobro, które domaga się rozwoju i troski. To kapitał Bożej miłości, opieki Matki Bożej, kapitał poświęcenia, pracy, służby, wiedzy i mądrości naszych braci i sióstr, a wśród nich naszych świętych” – mówił.

Rozwijając zawołanie: „Bóg, Honor, Ojczyzna” ks. Podlaszczak zwrócił uwagę na potrzebę wierności zobowiązaniom. „Honor to wierność przyrzeczeniom. Wielu z nas z racji swoich funkcji i zawodów składało różne przyczernia i przysięgi. Wśród niech nie zapominajmy o przyrzeczeniach chrzcielnych, kiedy w naszym imieniu rodzice wyrzekli się zła i tego co do zła prowadzi. Jako dorośli wracajmy do tamtych zobowiązań, aby kolejne zobowiązania i wszystko co robimy budować na tym chrzcielnym zobowiązaniu, ale też na chrzcielnej łasce. (…) Honoru nikt nam nie zabierze. Owszem, może ktoś próbować nam go odebrać, ale ostatecznie decyzję o porzuceniu honoru podejmujemy sami” – podkreślił homilista.

Zachęcając zebranych do budowania życia na fundamencie Ewangelii kaznodzieja mówił m.in. o aktualności drogi ośmiu błogosławieństw. „Błogosławieństwa wciąż wyznaczają drogę, która prowadzi do szczęścia. Jedno z błogosławieństw dotyczy tych, którzy wprowadzają pokój. Pokój sam się nie wprowadzi. To błogosławieństwo wymaga od nas aktywności, trudu, a nawet poświęcenia, aby zadbać o pokój, począwszy od relacji z najbliższymi” – apelował ks. Podlaszczak.

Po Komunii Świętej bp Edward Białogłowski w krótkim przemówieniu przywołał „Śluby lwowskie” króla Jan Kazimierza, Konstytucję 3 Maja i wizytę Jana Pawła II w Rzeszowie w 1991 r., kiedy papież mówił o budowaniu życia na skale, którą jest Jezus Chrystus. „Budowanie bez wartości, bez najwyższej wartości umieszczonej na sztandarach, bez Boga, prowadzi donikąd, dlatego dzisiaj modlimy się za przyczyną Matki Bożej, Królowej Polski, słowami, które Jan Paweł II zanosił podczas stanu wojennego, kiedy ówczesna zawierucha polityczna wprowadziła tyle ciemności i tyle problemów: «Bądź z nami w każdy czas!». Maryjo nie pozwól, aby nasze pokolenie uwierzyło, że trwalszym od skały materiałem do budowania jest piasek. Naucz nas budować na skale” – modlił się biskup.

Po Mszy św. zebrani przeszli na Rynek Rzeszowski, gdzie odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Po przemówieniach i apelu pamięci, liczne delegacje złożyły kwiaty przy pomniku Tadeusza Kościuszki.

W dalszej części dnia, już po raz szesnasty, obchodzono Święto Paniagi, czyli święto ulicy 3 Maja. Tematem przewodnim tegorocznej edycji święta jest Chorwacja i miasto Split, miasto partnerskie Rzeszowa oraz Rok Moniuszkowski. (tn)

Zdjęcia: tn