Newsy

Jasło: Jubileusz 100-lecia PCK (1919-2019)

Wpisany przez Natalia Janowiec

W 2019 roku Polski Czerwony Krzyż obchodzi Jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle odprawiona została uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. dr Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Polski Czerwony Krzyż powstał w roku 1919 tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Od 100 lat nieprzerwanie niesie pomoc potrzebującym. Wspiera ofiary konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. Prowadzi szeroką działalność opiekuńczo-socjalną oraz stoi na straży najważniejszych praw i wartości człowieka.

Homilię jubileuszową wygłosił ks. dr Marek Story. W imieniu biskupów rzeszowskich złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania z okazji tak zacnego Jubileuszu.

Zwracając się do zgromadzonych wskazał na bogactwo i wartość autorytetu. Jak podkreślił, współczesny człowiek potrzebuje autorytetów. Za wzór osób godnych naśladowania przywołał postacie: Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz Jacka Krawczyka. Jak mówił: obydwie osoby łączyła miłość do Boga i człowieka. Zarówno Anna jak i Jacek swoje życie oparli na wierze i Chrystusie przez co stali się wzorem godnym naśladowania.

W dalszej części homilii wicekanclerz przedstawił wartości płynące z działalności Polskiego Czerwonego Krzyża oraz jego rolę w niesieniu pomocy bliźnim: Od 100 lat PCK wspiera ludzi potrzebujących, promuje idee niesienia bezinteresownej pomocy. Dzisiaj dziękujemy za ludzi, którzy współtworzą PCK. Dziękujemy za ich systematyczną posługę i wszelkie dobro.

Po Eucharystii uczestnicy udali się do Jasielskiego Domu Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Zdjęcia – Natalia Janowiec