Newsy

Zaproszenie na Noc Muzeów i wernisaż w Muzeum Diecezjalnym

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Zapraszamy wszystkich serdecznie na nadchodzące wydarzenia w Muzeum Diecezjalnym. Już 16 maja (czwartek) o godz. 18.00, w budynku Kurii Biskupiej przy ul. Zamkowej 4, odbędzie się wernisaż wystawy rzeźb Stanisława Cukra. Będzie to pierwsza wystawa indywidualna tego znakomitego rzeźbiarza w Rzeszowie. Artysta będzie obecny na czwartkowym wernisażu. Swój udział zapowiedział również bp Jan Wątroba.

Stanisław Cukier urodził się w 1954 r. w Zakopanem. W 1976 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. W latach 1976-1981 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesor Zofii Demkowskiej. W latach 1981-1986 pracował jako wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej w ASP w Warszawie. W latach 1994 – 2019 pełnił funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Od 1987 roku mieszka z rodziną w Zakopanem i aktywnie pracuje twórczo. Jego ulubionym materiałem rzeźbiarskim jest brąz odlewany techniką traconego wosku oraz kamień. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, m. in. srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016).

Wystawa rzeźb Stanisława Cukra „W przestrzeni wiary” będzie czynna do 16 czerwca. Zapraszamy szczególnie w Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja (sobota) w godz. od 19.00 do 24.00. Oprócz wystawy czasowej będzie można również obejrzeć ekspozycję stałą prezentującą zbiory sztuki sakralnej od średniowiecza do współczesności.