Kamionka: 20. rocznica beatyfikacji ks. Romana Sitki

Wpisany przez Natalia Janowiec

W kościele parafialnym w Kamionce w Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, miały miejsce obchody 20. rocznicy beatyfikacji ks. Romana Sitki – męczennika z Auschwitz.

W homilii biskup Jan Wątroba przypomniał, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże, a ksiądz Roman Sitko był tym pięknym człowiekiem, który potrafił wykorzystać dane mu dary Boże. W swoim życiu realizował następujący program: “Kochać Jezusa, otwierać się na Ducha Świętego i iść drogą zbawienia do Ojca”.

Biskup Wątroba podkreślił, że mimo, iż jesteśmy stworzeni na obraz Trójjedynego Boga, to człowiek w darze swej wolności może odwracać się od Stwórcy. Bolesnego w skutkach ludzkiego postępowania doświadczył ks. Roman – męczennik z Auschwitz, gdy m. in. SS-man wciskał butem głowę umierającego księdza Romana w błoto – do czegoś takiego też jest człowiek zdolny – zaznaczył. Dlatego potrzebujemy naśladować w życiu te wartości, którymi żył bł. Roman Sitko.

W Kamionce znajduje się kapliczka w lesie, w miejscu domu rodzinnego bł. ks. Romana Sitki, którą opiekuje się Nadleśnictwo w Tuszymie. Bł. ks. Roman Sitko był m. in. rektorem Seminarium Duchownego w Tarnowie.

Tekst i zdjęcia: facebook.com/diecezjarzeszowska