Komunikat ws. wyroku dla ks. Pawła T.

Wpisany przez Tomasz Nowak

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

W związku z zapadłym w dniu dzisiejszym przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie prawomocnym wyrokiem w sprawie ks. Pawła T. Kuria Diecezjalna oświadcza co następuje:

1. Przyjmujemy wyrok do wiadomości ze smutkiem i bólem z powodu czynów popełnionych przez księdza.

2. Podtrzymujemy wolę udzielenia pomocy wszystkim pokrzywdzonym w ramach działającego w diecezji świeckiego zespołu ds. pomocy ofiarom nadużyć seksualnych.

3. Wyjaśniamy, że władze Diecezji Rzeszowskiej nie biorąc udziału w tym postępowaniu nie znają żadnych bliższych szczegółów sprawy z racji wyłączenia jawności postępowania przez Sąd. Dlatego Kuria nie będzie udzielać żadnych innych komentarzy w tej sprawie ani też odnosić się do dotychczasowych publikacji medialnych.

4. Wobec ks. Pawła T. zostanie obecnie wznowione postępowanie kanoniczne. Ostateczna decyzja w jego sprawie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należeć będzie do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

ks. Piotr Steczkowski

kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Rzeszów, 6 czerwca 2019 r.