Komunikaty Kurii

Komunikaty Kurii na 12. Niedzielę Zwykłą, 23 czerwca 2019 r.

KOMUNIKATY KURII – 12. NIEDZIELA ZWYKŁA

23.06.2019 r.

Prosimy o zapoznanie wiernych z treścią Oświadczenia Przewodniczącego KEP, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w sprawie ataków nienawiści wobec katolików w Polsce, które przesyłam w załączniku. Zgodnie z apelem biskupów polskich, w niedzielę, 23 czerwca 2019 r. we wszystkich kościołach i kaplicach po każdej Mszy św. prosimy odśpiewać suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny…” w ramach aktu publicznego przebłagania Boga za popełnione w ostatnim czasie w Polsce świętokradztwa i bluźnierstwa.

Biskup Rzeszowski nie udzielił dyspensy ogólnej dla diecezji rzeszowskiej od zachowania charakteru dnia pokutnego i postu w piątek, 21 czerwca br. Jednocześnie przypominam, że proboszczowie parafii w poszczególnych, uzasadnionych przypadkach, mogą udzielić swoim wiernym dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek albo dokonać zamiany tego obowiązku na obowiązek spełnienia innych uczynków pobożnych lub dzieł miłosierdzia (kan. 1245 KPK).

Proszę o zachęcenie wiernych do udziału w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Pokutnej za grzechy przeciw życiu do Tarnowca. Pielgrzymka odbędzie się w sobotę 6 lipca. Szczegóły znajdują na plakacie.

Bardzo proszę o podanie wiernym informacji o konferencji dla ludzi przedsiębiorczych „Myśl na większą skalę”, która odbędzie się pod patronatem m. in. Biskupa Rzeszowskiego w Politechnice Rzeszowskiej dnia 24 czerwca 2019 r. Szczegółowe informację na stronie http://nawiekszaskale.pl/ oraz na plakatach.

Rzeszowski Teatr Muzyczny “Olimpia” serdecznie zaprasza na pogodny spektakl pt. “Włoskie namiętności”, który odbędzie się 29 czerwca 2019 r. tj. w sobotę o godz.18.00 w sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego 83.

Były wieloletni dziekan jasielski i proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jaśle, śp. ks. kan. Stanisław Kołtak (1932-1998) postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 maja 2019 r. został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi we wspieraniu przemian demokratycznych w Polsce, zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej oraz za pracę duszpasterską.

Przypominamy: w niedzielę 23.06. Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin – Msza święta o godz. 14 w kościele św. Jadwigi w Rzeszowie a następnie od godz. 16 festiwal rodzinny w Parku Papieskim.

Przesyłamy: plakat o pielgrzymce pokutnej do Tarnowca, oświadczenie Przewodniczącego KEP (w formie elektronicznej do wykorzystania duszpasterskiego).