Newsy

„Nauka w służbie życiu”. Kongres w Rzeszowie

Wystąpieniem prof. Bogdana Chazana pt. „Sumienie lekarza i sumienie pacjenta” zakończył się Międzynarodowy Kongres „Nauka w służbie życiu”, który odbył się 21 i 22 czerwca w Rzeszowie. W kongresie uczestniczyli naukowcy z 14 państw.

Wśród zarejestrowanych uczestników kongresu byli m.in. lekarze, położne, pielęgniarki, psycholodzy, studenci, pracownicy poradni rodzinnych i przedstawiciele władz samorządowych. Do Rzeszowa przyjechało blisko 500 osób, aby wysłuchać specjalistów z 14 państw świata.

Kongres rozpoczął się Mszą św. w kościele farnym w Rzeszowie. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, senior archidiecezji przemyskiej. W homilii abp Michalik mówił m.in. o zależności prawa stanowionego od prawa Bożego, podkreślając, że celem Bożego prawa jest tylko i wyłącznie dobro człowieka.

Po Mszy św. zebrani przeszli do Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego, która przez dwa dni służyła jako miejsce wykładów i dyskusji. Tematyka wykładów dotyczyła zarówno wiedzy medycznej jak i wartości chrześcijańskich w medycynie. Prelegenci zwracali uwagę na godność człowieka i prawa każdej istoty ludzkiej od momentu poczęcia do naturalnej śmierci oraz bronili wolności sumienia osób, które wykonują zawody medyczne.

W pierwszym dniu uczestnicy obrad wzięli udział w czterech sesjach, inauguracyjnej oraz trzech tematycznych: „Niepowodzenia prokreacji – jak zapobiec, jak postępować?, „Płodność, niepłodność – współczesna diagnostyka i postępowanie” oraz „Samorządy i organizacje społeczne w służbie życiu”. Każda sesja składała się z kilku wykładów. Wśród prelegentów byli m.in.: prof. Bogdan Chazan z Fundacji „Życiu-Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, prof. Robert Walley, założyciel i dyrektor wykonawczy organizacji katolickich ginekologów i położników MaterCare International z Kanady, ks. prof. Tadeusz Biesaga z Katedry Bioetyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, prof. Giuseppe Noia, prezes Włoskiego Stowarzyzenia Katolickich Ginekologów i Położników, Bogdan Romaniuk i Jacek Kotula z Fundacji „Życiu-Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Dzień drugi również rozpoczął się Mszą św. w kościele farnym. Tym razem Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup nawiązał do postaci św. Tomasza Morusa, angielskiego męczennika żyjącego na przełomie 15 i 16 wieku, którego wspomnienie liturgiczne wypada 22 czerwca. „Jego wewnętrzna  prawość zajaśniała szczególnym blaskiem na polu obrony sumienia. (…) Święty Tomasz pokazuje moc i niezłomność ludzkiego sumienia wtedy, gdy władcy zaczynają je łamać…” – mówił hierarcha. Biskup Wątroba przypomniał, za Janem Pawłem II, trzy najważniejsze przymioty dobrze uformowanego sumienia: prawość, pewność i delikatność.

Na początku sobotnich sesji prof. Bogdan Chazan odczytał list od Mary Wagner, obrończyni życia z Kanady, która aktualnie odbywa kolejną karę więzienia za rozdawanie w klinikach aborcyjnych róż i ulotek nt. ratowania życia. Sobotnie sesje dotyczyły następujących zagadnień: „Współczesne problemy rodzin”, „Świętość i godność ludzkiego życia”, „Pomiędzy nauką, przepisami prawa i bioetyką” oraz „Dylematy opieki położniczo-neonatologicznej, sumienie lekarza i pacjenta”. Wykłady wygłosili m.in.: dr Donna J. Harrison, z Amerykańskiego Stowarzyszenia Położników i Ginekologów „Pro Life”, Patrick Buckley z irlandzkiego oddziału Human Life International oraz mecenas Jerzy Kwaśniewski z Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris”. Ostatni wykład pt. „Sumienie lekarza i sumienie pacjenta” zaprezentował prof. Bogdan Chazan.

Organizatorami Kongresu byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski, Fundacja „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Partnerami kongresu byli: MaterCare International oraz Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich.

Kongres objęli patronatem honorowym: Ministerstwo Zdrowia, abp Adam Szal, metropolita przemyski i bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski. (tn)

Zdjęcia: tn