Newsy

Pielgrzymka SRK po sanktuariach archidiecezji lubelskiej

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

NA PIELGRZYMKOWYM SZLAKU

W dniach 15 i 16 czerwca b. roku wspólnota (53 osoby) Stowarzyszenia Rodzin Katolickich (SRK) przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach pielgrzymowała do sanktuariów Archidiecezji Lubelskiej. O godzinie 4.00 wyruszyliśmy z gorlickiego Rynku, aby nawiedzić „cudowne” miejsca i świątynie, jednocześnie podziwiając piękno naszej Ojczyzny. Rozpoczęliśmy od Mszy świętej sprawowanej przez ks. Józefa Buczyńskiego w Sanktuarium Matki Bożej w Księżomierzu, gdzie na przełomie XVI i XVII wieku objawiła się płacząca Matka Boża.

Następnie nasza trasa pielgrzymkowa wiodła do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa w Pietrowinie, miejsca pełnego uroku, gdzie dokonał się pierwszy cud nad Wisłą (wskrzeszenie Piotrawina przez krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa).

Sanktuarium Matki Bożej w Wąwolnicy – to miejsce, gdzie kult Matki Bożej z Kęble rozwijał się już w XIII wieku. Każdego dnia w Sanktuarium Maryjnym w Wąwolnicy można spotkać setki pielgrzymów. Maryja została tutaj koronowana 10 września 1978 roku diademami papieskimi. Była to ostatnia koronacja maryjna w Polsce przed pontyfikatem Jana Pawła II.

Następnie dotarliśmy do Kazimierza Dolnego – miejscowości założonej przez Kazimierza Sprawiedliwego w XI wieku. Tam nawiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Kazimierowskiej oraz Klasztor Franciszkanów Reformatów.

Kościół w Gołębiu, który odwiedziliśmy w następnej kolejności jest sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej – Patronki ludzi w drodze. Tuż obok kościoła stoi najciekawszy obiekt w Gołębiu i bezspornie jeden z piękniejszych Domków Loretańskich w Polsce.

Przeżywanie niedzieli rozpoczęliśmy od Mszy świętej w Sanktuarium św. Anny w Lubartowie a następnie zwiedzaliśmy Pałac Rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka.

Na naszej trasie niedzielnej nie mogło zabraknąć Chełma, gdzie po obiedzie zwiedzaliśmy Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej.

W tym roku (w listopadzie) mija 25 lat posługi SRK w Gorlicach. Jest to okazja do refleksji na temat naszego pielgrzymowania przez te lata i jego owoców.

Przez 25 lat wspólnota SRK przy Parafii Narodzenia NMP w Gorlicach nawiedziła około 100 sanktuariów w Polsce (najczęściej dwie pielgrzymki w roku, a w czasie każdej pielgrzymki kilka świątyń). Naszym pragnieniem było poznanie również tych mało uczęszczanych sanktuariów w naszej Ojczyźnie. Często miały one wymiar wyjątkowy, nieporównywalny z innymi. Co roku obieraliśmy inny kierunek, poznając kolejno świątynie poszczególnych diecezji.

Sanktuaria to miejsca modlitwy i szczególnej obecności Boga w Jego znakach. To „wyraźne ślady” Boga na ziemi. Tam Pan Bóg w sposób szczególny udziela nam swojego wsparcia. Pielgrzymki dawały nam możliwość odnowienia i ożywienia wiary – jakby „dodania nam skrzydeł”. Poprzez podziwianie architektury sakralnej, piękna przyrody i otaczającego świata, pogłębialiśmy wiarę w Boga Stwórcę, znajdując niezbite argumenty na Jego istnienie i działanie, wynikające z podziwianych „cudów w przyrodzie”. Sanktuaria dawały nam możliwość głębszego pokochania Boga i Matki Najświętszej. Szczególnie sanktuaria Maryjne były dla nas miejscami ukojenia, gdzie można wpatrywać się w oblicze naszej Matki, odpocząć od codziennych trosk oraz zmęczenia. Wreszcie są to miejsca, gdzie powraca człowiekowi pokój serca. Wspólne pielgrzymowanie to okazja do budowania wspólnoty poprzez wspólną modlitwę, bliższe poznawanie się oraz wzajemną pomoc.

Marta Przewor
Zdjęcia Agnieszka Piecuch