“Pietrze, Pawle weźcie klucze” – zaproszenie na odpust

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Zapraszamy 30 czerwca w niedzielę do Nowego Sącza, do zabytkowego kościoła pw. Św. Piotra i Pawła. Kościół został przeniesiony do Sądeckiego Parku Etnograficznego z Łososiny Dolnej.

W programie święta m.in. kiermasz rzemiosła i sztuki ludowej, zwiedzanie ekspozycji, spektakle, tańce oraz koncerty.

W zabytkowym wnętrzu świątyni tuż po uroczystej mszy odpustowej zabrzmią dawne, dziadowskie i tradycyjne pieśni do Świętych Pańskich, a wszystko to przy wtórze lir korbowych i ogromnym zaangażowaniu publiczności. Każdy uczestnik otrzyma program z wybranymi tekstami utworów ku czci świętych patronów. Po koncercie nastąpi prezentacja Podkarpackich Pracowni Lutniczych i spotkanie z mistrzem Lucjanem Kościółkiem. Słuchacze będą mogli spróbować samodzielnej gry na rekonstrukcjach instrumentów historycznych. Czas wakacji to czas wędrówek zapraszamy na koncert i wspólne muzykowanie do Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Zakręćcie z nami korbą na odpuście
Barbara Bator
& Zespół Muzyki Dawnej i Tradycyjnej Vox Angeli

Źródła
Chorał Gregoriański
Laudario di Cortona XIII w.
Pieśni nabożne z melodyjami X. M. M. Mioduszewski, 1837 r.
Śpiewnik Pelpliński 1886 r.
Śpiewnik Kościelny Katolicki 1927 r.
Pieśni z tradycji dziadowskiej
Własne badania nad muzyką tradycyjną Podkarpacia

Program odpustu