Newsy

Profanacja figury Matki Bożej w Umieszczu w parafii Tarnowiec

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

Figura Matki Boskiej z Lourdes została znieważona przez nieznanego sprawcę, który pomalował ją pomarańczową farbą.

Wczoraj (20.06) po godzinie 9 jasielska policja przyjęła zgłoszenie o zniszczeniu figury Matki Boskiej umieszczonej w przydrożnej kapliczce w Umieszczu. Zgłoszenia dokonała mieszkanka tej miejscowości, która zauważyła, że została ona pomalowana pomarańczową farbą. Podobna sytuacja miała miejsce blisko cztery lata temu w Gąsówce, par. Czeluśnica. Nieznany sprawca wyniósł figurę poza kapliczkę, po czym przewrócił ją na ziemię i pozostawił w przydrożnym rowie. W związku z tym doszło do kilku drobnych jej uszkodzeń. Sprawca tego czynu nie został ustalony.

W obecnej sytuacji funkcjonariusze policji prowadzą postępowanie wyjaśniające pod kątem uszkodzenia mienia. Wczoraj na miejscu zdarzenia policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej zabezpieczyli ślady oraz wykonali dokumentację fotograficzną. Trudno na tę chwilę stwierdzić, kiedy dokładnie doszło do dewastacji figury. Wiadomo, że miało to miejsce w czerwcu.

W niedzielę 23 czerwca odczytamy w czasie Mszy św. oświadczenie Przewodniczącego KEP, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w sprawie ataków nienawiści wobec katolików w Polsce. Zgodnie z apelem biskupów polskich we wszystkich kościołach i kaplicach po każdej Mszy św. odśpiewamy suplikacje „Święty Boże, Święty Mocny…” w ramach aktu publicznego przebłagania Boga za popełnione w ostatnim czasie w Polsce świętokradztwa i bluźnierstwa.

ks. Grzegorz Wolan