Uroczystość Bożego Ciała w Jaśle

Wpisany przez Natalia Janowiec

W uroczystość Bożego Ciała biskup Edward Białogłowski przewodniczył Mszy świętej przy ołtarzu polowym na placu przy kościele Farnym w Jaśle. W homilii podkreślił, że Eucharystia jest największym darem jaki Kościół otrzymał od Jezusa Chrystusa – Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Mszę świętą wraz z biskupem Białogłowskim koncelebrowali zgromadzeni kapłani: ks. Piotr Steczkowski – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Zbigniew Irzyk – dziekan dekanatu Jasło-Wschód oraz proboszczowie jasielskich parafii.

W homilii biskup Białogłowski podkreślił, że uroczystość Bożego Ciała jest ściśle powiązana z liturgią ustanowienia Eucharystii sprawowaną w Wielki Czwartek. Kaznodzieja zaznaczył, że Eucharystia to także skarb najwyższy, dar najcenniejszy dany przez Boga człowiekowi.

Biskup zwrócił również uwagę na szczególną obecność Jezusa Chrystusa w Polsce i w świecie. Jak mówił szczególnym dowodem tej obecności są zjawiska cudów eucharystycznych m.in. w Lanciano.

Od ponad 12 wieków w tej właśnie miejscowości przechowywane są z wielką czcią dowody jednego z pierwszych i największych cudów eucharystycznych, jakimi został obdarowany przez Boga Kościół katolicki. Cud ten zdarzył się w VIII stuleciu w małym kościółku pod wezwaniem świętego Legoncjana. Podczas Mszy świętej, po dokonanej konsekracji, hostia stała się Ciałem, a wino przemieniło się w żywą Krew krzepnąc w pięć nierównych i rożnych co do kształtu i wielkości grudek.

Po mszy świętej w kierunku sanktuarium św. Antoniego, ulicami miasta przeszła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy polowych.

Zdjęcia – Natalia Janowiec