Ks. Piotr Tarnawski w Nuncjaturze Apostolskiej w Rosji

Wpisany przez Tomasz Nowak

Ojciec Święty Franciszek z dniem 1 lipca 2019 r. przeniósł ks. prałata dr. Piotra Tarnawskiego, księdza diecezji rzeszowskiej, dotychczasowego radcę Nuncjatury Apostolskiej w Irlandii, do służby w Nuncjaturze Apostolskiej w Federacji Rosyjskiej.

Ks. Piotr Tarnawski urodził się w 1972 r. w Rzeszowie. Dzieciństwo i młodość spędził w Sędziszowie Młp. Po święceniach kapłańskich, które przyjął w 1998 r. w Rzeszowie, przez rok był wikariuszem w parafii katedralnej w Rzeszowie, a następnie studiował teologię i prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie oraz dyplomację na Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Ukończył również kurs postulatorów prowadzony przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych. Był postulatorem rzymskiego etapu procesu beatyfikacyjnego ks. Władysława Findysza, proboszcza parafii w Nowym Żmigrodzie, beatyfikowanego w 2005 r. Po studiach i pracy w Rzymie ks. Tarnawski pracował w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w Rwandzie (2007-2010), Algierii i Tunezji (2010-2012), Ukrainie (2012-2016) i Irlandii (2016-2019). Od 1 lipca 2019 r. jest radcą Nuncjatury Apostolskiej w Moskwie dla Federacji Rosyjskiej i Uzbekistanu, gdzie nuncjuszem jest abp Celestino Migliore, w latach 2010-2016 nuncjusz apostolski w Polsce. (tn)

Na zdjęciu ks. P. Tarnawski (pierwszy z lewej) na Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów w Tarnowcu 9 czerwca 2018 r. (tn)