Saksofon i organy. Półmetek Festiwalu Organowego

Jarosław Sereda zachwycał pełnymi emocji dźwiękami, które wydobywał z saksofonu, a Daniele Dori subtelnością gry na organach. 28 lipca w kościele św. Krzyża w Rzeszowie odbył się kolejny koncert w ramach Podkarpackiego Festiwalu Organowego. Festiwal potrwa do 18 sierpnia.

6 lipca 2019 r. koncertem w kościele przy Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu (Opactwo w Jarosławiu) rozpoczął się Podkarpacki Festiwal Organowy (jest to nowa nazwa rozpoczętego w 1991 r. festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa” wraz z koncertami towarzyszącymi w Jarosławiu i w Starej Wsi). Wykonawcami inauguracyjnego koncertu byli: Marek Stefański, dyrektor festiwalu i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Razem przedstawili program muzyczny pt. „Sacrum po góralsku”.

W ostatnią niedzielę, 28 lipca, odbył się koncert w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie wystąpili: Daniele Dori na organach oraz Jarosław Sereda na saksofonie (Daniele Dori urodził się w 1987 r. w Sienie. Uczył się m.in. w Konserwatorium Muzycznym Luigi Cherubiniego we Florencji i w Papieskim Instytucie Muzyki Sakralnej w Rzymie. Jest pierwszym organistą katedry we Florencji, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego „Harmonia Saeculi”. Uczy gry na organach w Akademii Muzycznej „Vadlarnese” i w Diecezjalnym Instytucie Muzyki Sakralnej w Fiesole. Zajmuje się również komponowaniem. Oprócz bardzo licznych koncertów we Włoszech grał m.in. w Francji, Bułgarii, Dani, Niemczech, Holandii, Cyprze i Szwajcarii. Jarosław Sereda urodził się w 1967 r. w Krośnie. Jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie saksofonu. Jest cenionym nauczycielem w krośnieńskim Zespole Szkół Muzycznych, gdzie pracuje od 1991 roku. Od 2015 r. prowadzi także zajęcia na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jako solista, kameralista i muzyk orkiestrowy występował w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Ukrainie i Słowacji. W prawie 30-letniej karierze muzycznej otrzymał wiele odznaczeń i nagród).

Licznie zebraną publiczność wprowadził w koncert ks. Władysław Jagustyn, proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie. Muzycy po zagraniu kilku samodzielnych utworów, m.in. Koncertu F-dur op. 4 nr 5/Larghetto – Allegro – Alla siciliana – Presto Georga Friedricha Haendla i utworu pt. „Phoenix” Ryo Nody wspólnie wykonali m.in. utwór pt. „Trois Mélodies Grégoriennes” Guya de Lioncourta oraz „Arię” Eugene’a Booza. Jarosław Sereda zachwycał pełnymi emocji dźwiękami, które wydobywał z saksofonu, a Daniele Dori subtelnością gry na organach.

Najbliższy koncert w ramach festiwalu odbędzie się w sobotę, 3 sierpnia, w Opactwie w Jarosławiu, gdzie wystąpi Andreas Cavelius z Niemiec. Festiwal zakończy się 18 sierpnia. Więcej informacji an temat festiwalu i programu można znaleźć na stronie internetowej głównego organizatora festiwalu – Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE – www.arsproarte.pl. (tn)

Zdjęcia: tn