Newsy

Szlakiem Sanktuariów Maryjnych – Pielgrzymka czytelników Niedzieli Rzeszowskiej

Wpisany przez Natalia Janowiec

W dniach 30 czerwca – 6 lipca grupa pielgrzymów (ok. 400 osób) wraz z księżmi: Józefem Kulą, Januszem Sądel, Andrzejem Motyką, Marianem Drozdem, Markiem Chorzępą, Marcinem Jaraczem oraz Jerzym Tokarzem pielgrzymowało po najpiękniejszych bośniackich i chorwackich sanktuariach maryjnych. Centralnym punktem pielgrzymowania było Medjugorie, miejsce wyjątkowej łączności nieba z ziemią i ziemi z niebem.

Pierwszy dzień pielgrzymowania upłynął w podróży. Pątnicy podziwiali malownicze krajobrazy Słowacji i Węgier. Barwy Bożego dzieła stworzenia zachwycały pielgrzymie serca i ożywiały ducha. Msza święta w koszyckiej katedrze pw. św. Elżbiety była dopełnieniem tego dnia. Przed ołtarzem z cudownym wizerunkiem świętej, pątnicy wypraszali potrzebne łaski, opiekę w podróży, bezpieczną drogę i szczęśliwy powrót.

Drugiego dnia pielgrzymi dotarli do Marija Bistrica, miejsca zwanego „chorwacką Częstochową”. Tutaj znajduje się cudami słynąca statua Czarnej Madonny. Według przekazów, figura początkowo (1499-1545) była czczona w drewnianej kaplicy na wzgórzu Vinski Vrh. Podczas ataku Turków 4 maja 1545 roku, miejscowy proboszcz w tajemnicy przeniósł figurę do kościoła w Mariji Bistricy i zakopał pod chórem. Wiadomość o miejscu ukrycia rzeźby proboszcz zabrał ze sobą do grobu. Według legendy w 1588 roku, jasne światło wydobywające się spod kościelnego chóru wskazało miejsce ukrycia figury. Było to tzw. Pierwsze Odnalezienie figury. Podczas kolejnego ataku Turków ponownie ukryto figurę. Figura Matki Bożej została zamurowana przy głównym ołtarzu. W 1684 roku nastąpiło Drugie Odnalezienie.

Modlitwa różańcowa pielgrzymów była głębokim zjednoczeniem z Czarną Madonną. Pątnicy oddali również cześć Maryi poprzez pokłon i kilkukrotne przejście na kolanach. To wyjątkowe trwanie przy Matce Najświętszej zgłębiła Msza święta w chorwackim Lourdes. Sanktuarium chorwackiej Matki Bożej z Lourdes zlokalizowane jest na zboczu gór Biokovo. Jego początki wiążą się z pierwszą narodową pielgrzymką Chorwatów do sanktuarium Matki Bożej w Lourdes z racji 50. rocznicy objawień. Zachwyt nad niezwykłością Maryi, a także głęboka wiara sprawiły, iż pod górą Biokovo z inicjatywy biskupa Juraja utworzono chorwackie Lourdes. Do dnia dzisiejszego Maryja jest tam czczona w sposób szczególny.

Centralnym punktem trzeciego dnia pielgrzymki była wizyta w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Medjugorie. Modlitwa oraz wieczorny udział w Eucharystii dla wielu pątników były oznaką wewnętrznego spokoju i radości duszy.

Głębokiej przemiany serca i obecności Maryi doświadczyli pątnicy na Górze Objawień, miejscu, gdzie wizjonerzy widzieli Matkę Bożą na początku objawień. Miało to miejsce pod koniec czerwca 1981 roku. W dzień i w nocy można tutaj spotkać pogrążonych w modlitwie pielgrzymów, którzy w wielkiej ciszy, skupieniu i zadumie modlą się do Matki Bożej, prosząc o potrzebne łaski oraz pomoc w przezwyciężeniu trudnych sytuacji życiowych.

Czwarty dzień pielgrzymowania pątnicy rozpoczęli wczesnym rankiem. Wraz z ks. Januszem Sądel udali się na górę Kriżevac. To również miejsce niezwykłej łączności człowieka z niebem i Boga z istotą ludzką. Na pamiątkę 1900 rocznicy śmierci Jezusa Chrystusa mieszkańcy Medjugorie w roku 1934 wznieśli ośmiometrowy krzyż z betonu, w którym umieszczono relikwię Krzyża Świętego. Przybywający w to miejsce wierni, dają wyraz głębokiej wiary, pobożności i poświęcenia.

Popołudnie pielgrzymi spędzili w Mostarze, gdzie podziwiali najpiękniejsze widoki i obiekty miasta, a także uczestniczyli we Mszy świętej w kościele ojców franciszkanów. Dzień czwarty zakończył pobyt nad Wodospadami Kravica.

Piąty i szósty dzień pielgrzymowania upłynął pod znakiem zwiedzania najważniejszych i najbardziej wartościowych miejsc Dubrovnika zwanego „perłą Adriatyku” oraz Sibenika najstarszego chorwackiego miasta na wybrzeżu adriatyckim.

Ostatni dzień wspólnego pielgrzymowania zakończyła Msza święta w sanktuarium pw. św. Jana z Dukli. Przez wstawiennictwo świętego pustelnika, pątnicy dziękowali Bogu za szczególny czas łaski, opieki i wszelkie dobro którego doświadczyli na pielgrzymim szlaku.

Uczestnicy tegorocznej pielgrzymki serdecznie dziękują organizatorom: Niedzieli Rzeszowskiej na czele z ks. Józefem Kulą oraz p. Ewelinie i p. Maciejowi Lubaczyńskim z Biura Podróży El Holiday za niezwykłe i pełne wzruszeń pielgrzymowanie.

Dziękujemy za wspaniałą organizację, cudowną, rodzinną atmosferę i pełną poświęcenia oraz życzliwości posługę kapłanów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, a przede wszystkim za umocnienie w nas wiary. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać i wspólnie wędrować po maryjnych ścieżkach wiary i miłości.

Zdjęcia – Natalia Janowiec