1400 osób w 13 grupach idzie na Jasną Górę

W niedzielę, 4 sierpnia 2019 r., rozpoczęła się 42. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Blisko 1400 osób zmierza w kierunku Częstochowy z hasłem „Musicie być mocni”. We wtorek, 13 sierpnia, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę.

O godz. 8.30, po Mszy św. i śniadaniu, blisko 1400 osób wyszło z placu Farnego w Rzeszowie w kierunku ronda Romana Dmowskiego i dalej w stronę Miłocina. Pielgrzymi są podzieleni na 13 grup: św. Alberta – przewodnik ks. Paweł Ciba, św. Andrzeja – ks. Marek Mijal, św. Barbary – ks. Paweł Gąsior, św. Jadwigi – ks. Zbigniew Lubas, św. Jana z Dukli – o. Rafał Klimas OFM, św. Józefa Sebastiana – ks. Robert Karaś, bł. Karoliny – ks. Dominik Leniart, św. Kazimierza – ks. Czesław Matuła, św. Kingi – ks. Daniel Drozd, św. Maksymiliana – ks. Marek Jaworski, św. Stanisława – ks. Adam Cyran MS, św. Urszuli – ks. Łukasz Siwiec, św. Wojciecha – ks. Rafał Flak.

W sumie w pielgrzymce uczestniczy 1 biskup (bp Edward Białogłowski), 49 księży, 24 kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie oraz 10 sióstr zakonnych. Dyrektorem pielgrzymki jest ks. Witold Wójcik; kierownikiem trasy – ks. Jan Szczupak; ojcem duchownym – ks. Władysław Jagustyn; kwatermistrzem – ks. Jakub Nagi.

Pielgrzymi każdego dnia będą pokonywać około 30 kilometrów. Noclegi zaplanowano zarówno w domach prywatnych jak i w szkołach. Pierwszy nocleg będzie w Czarnej Sędziszowskiej, Krzywej, Piekiełku, Rudej, Kamionce i Żdżarach.

We wtorek, 13 sierpnia, w dziesiątym dniu pielgrzymowania, po przejściu 276 km, pątnicy przybędą na Jasną Górę. Msza św. kończąca pielgrzymkę zostanie odprawiona na szczycie klasztornych wałów o godz. 11.30.

Pielgrzymom towarzyszą pątnicy duchowi, którzy tworzą 14. grupę pielgrzymkową pod patronatem bł. Jana Balickiego. Chorzy i ci, którzy z różnych powodów nie mogą iść do Częstochowy, włączają się w pielgrzymkę przez różaniec odmawiany codziennie o godz. 20.30 w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Modlitwa jest transmitowana przez Katolickie Radio Via. Diecezjalna rozgłośnia codziennie prowadzi relacje z trasy pielgrzymkowej o godz. 7.30, 12.30, 15.30 i 20.00. (tn)

Zdjęcia: tn