Jasło: Uroczystości odpustowe ku czci MB Częstochowskiej

Wpisany przez Natalia Janowiec

Prośmy o łaskę, abyśmy sobie przyswoili Jej wrażliwość, Jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych, bez szukania pierwszeństwa i dzielenia. Niech Ona, Przyczyna naszej radości, która wnosi pokój pośród obfitości grzechu i zawirowań historii, wyprasza nam obfitość Ducha Świętego, abyśmy byli sługami dobrymi i wiernymi – powiedział w homilii ks. Kazimierz Wolan MS z racji przypadającej 26 sierpnia uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej.

W parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle, odbyły się centralne uroczystości odpustowe ku czci Jasnogórskiej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. Homilię wygłosił ks. Kazimierz Wolan MS z Dębowca.

W nawiązaniu do trwającej obecnie walki między dobrem, a złem, między światłem i ciemnością, kaznodzieja przywołał bardzo ważne i aktualne słowa s. Łucji, które przed śmiercią skierowane zostały do osoby kardynała Carlo Caffarra. Wizjonerka z Fatimy napisała: Kluczowa i ostateczna bitwa między Panem, a Królestwem Szatana będzie o małżeństwo i rodzinę. Kardynał Caffarra komentując ten list odpowiedział: Wszystko wskazuje na to, że ta walka się toczy. Kolejne kraje wprowadzają tzw. małżeństwa homoseksualne, świat zapomina o najważniejszych dobrach i wartościach moralnych i religijnych.

W dalszej części homilii ks. Wolan przypomniał bogatą historię obrazu Jasnogórskiego. Jak podkreślił, najlepiej rolę jako Królowej Polski rozumieli Pasterze Kościoła w naszej Ojczyźnie: Pod przewodnictwem kardynała Augusta Hlonda 8 września 1946 roku milionowa rzesza Polaków dziękowała na Jasnej Górze Bogu za uratowanie narodu od totalnej zagłady. Na łożu śmierci w 1948 roku mówił „Zwycięstwo, gdy przyjdzie będzie to zwycięstwo Matki Najświętszej. Ja odejdę, ale przyjdzie inny i moje dzieło poprowadzi dalej”. Testament Prymasa Hlonda stał się programem duszpasterskim jego następcy Prymasa Wyszyńskiego, który „wszystko postawił na Maryję”. Dzieło zawierzenia losów Narodu i Kościoła Maryi – Królowej Polski zawarł Prymas Tysiąclecia w Jasnogórskich Ślubach Narodu i w Wielkiej Nowennie przed millenium chrztu Polski, której ukoronowaniem był milenijny „Akt oddania Polski w macierzystą niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego”. W ramach Wielkiej Nowenny i przygotowań do millenium chrztu Polski kopia Wizerunku Matki Bożej – Królowej Polski 26 sierpnia 1957 roku rozpoczęła peregrynację.

Po Mszy świętej wierni wraz z kapłanami przeszli w procesji eucharystycznej wokół kościoła.

Zdjęcia – Natalia Janowiec