Msza święta z poświęceniem wina

Wpisany przez Natalia Janowiec

W jasielskiej Kolegiacie została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji winiarzy i ich rodzin.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli winiarze z różnych regionów Polski, a także Słowacji, Ukrainy, Czech i Węgier. Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Kraska. Homilię okolicznościową wygłosił ks. Wojciech Niemiec.

Przed ołtarzem złożono dary: chleb i wino, symbolizujące pracę, trud człowieka, a także samego Jezusa Chrystusa.

Po zakończonej Mszy świętej ks. Kraska dokonał uroczystego poświecenia wina. Według kultywowanej od XIII wieku tradycji, czyni się to na pamiątkę cudownego ocalenia świętego Jana przed próbą zgładzenia go przez cesarza Domicjana. Uwięzionemu Ewangeliście podano do wypicia kielich zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił zatruty napój znakiem krzyża i wypił go, nie ponosząc przy tym żadnej szkody.

Zdjęcia – Natalia Janowiec