Musicie być mocni! Do Częstochowy 8 dni

Wpisany przez ks. Tomasz Gałuszka

40 lat temu podczas pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wypowiedział właśnie te słowa: Musicie być mocni. Hasło tegorocznej pielgrzymki jest niezwykle przemawiające do nas, pielgrzymów. Bo na pielgrzymce trzeba być mocnym. Nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Bo idąc napotykamy na różne przeciwności. Drugi dzień to dla grupy św. Andrzeja najdłuższy dzień w pielgrzymce. Jest więc dla nas poniekąd wyjątkowy i trudny. Czasem gdy rozmawiam z ludźmi przed pielgrzymką mówią, że najbardziej obawiają się właśnie tego, że fizycznie nie dadzą rady przejść tych 300km. Ale nie tylko tego. Gdy wyruszałam po raz pierwszy na pielgrzymkę też obawiałam się kondycji fizycznej. Ale wspólnota daje siłę, sprawia, że ta odległość nie jest tak daleka, tak trudna do przejścia. Choć trzeba mieć świadomość, że jest to pewien trud. Dla każdego pewnie inny w zależności od stanu zdrowia, kondycji fizycznej i wielu innych rzeczy.

Patronem drugiego dnia jest ks. Stefan Niedzielak. Kim był kapłan w którego dziś szczególnie się wpatrujemy idąc na Jasną Górę? To Proboszcz Warszawskich Powązkach 20 stycznia 1989 roku został brutalnie zamordowany w swoim mieszkaniu. Podejrzewa się, że został zamordowany za zaangażowanie w upamiętnienie zbrodni katyńskiej. Między innymi był inicjatorem wzniesienia Krzyża Katyńskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Drugiego dnia modlimy się w intencji młodzieży – o życie w mocy Bożego Ducha.

Magdalena Maraj
Grupa św. Andrzeja Boboli

Zdjęcia z drugiego dnia pielgrzymki