Odpust ku czci bł. ks. Władysława Findysza w Nowym Żmigrodzie

Wpisany przez Natalia Janowiec

23 sierpnia w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Władysława Findysza w sanktuarium w Nowym Żmigrodzie noszącym jego wezwanie, odbędą się uroczystości odpustowe.

Uroczystej Mszy świętej o godz. 11.00 przewodniczyć będzie biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Ksiądz Władysław Findysz pełnił obowiązki proboszcza w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie od 1942 r. W 1944 r., po przejściu frontu wojennego, tak jak pozostała ludność, został przymusowo wysiedlony. Wrócił do parafii w 1945 r. Po 18 latach pracy duszpasterskiej został aresztowany. W czasie pokazowego procesu, który odbył się w 1963 r. w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie, zarzucono mu zmuszanie obywateli do praktyk i obrzędów religijnych. Został skazany na karę dwóch i pół roku więzienia. Po trzech miesiącach w więzieniu, ze względu na zły stan zdrowia, został warunkowo zwolniony i wrócił do Nowego Żmigrodu. Zmarł 21 sierpnia 1964. W poczet błogosławionych zaliczył go papież Benedykt XVI, a zostało to uroczyście ogłoszone 19 czerwca 2005 r. w Warszawie na zakończeniu Kongresu Eucharystycznego.