Przestroga i zachęta. Rocznica Powstania Warszawskiego

„To przestroga dla nas, jako narodu; przestroga i zachęta, abyśmy byli razem, i abyśmy mądrze podejmowali najrozmaitsze decyzje” – mówił bp Kazimierz Górny 1 sierpnia 2019 r. podczas Mszy św. w intencji Powstańców Warszawskich w 75. rocznicę wybuchu powstania. Przed Mszą św., pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów, odbył się Apel Poległych.

Punktualnie o godzinie 17.00 zabrzmiały syreny alarmowe. Po podniesieniu Flagi Państwowej i odegraniu Hymnu Państwowego ks. Władysław Jagustyn, kapelan Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, odmówił modlitwę w intencji Powstańców Warszawskich. Po przemówieniach, m.in. władz państwowych i samorządowych, odbył się uroczysty Apel Poległych i złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Druga część obchodów odbyła się w kościele św. Krzyża w Rzeszowie, gdzie bp Kazimierz Górny przewodniczył Mszy św. w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej Warszawy.

W homilii bp Kazimierz Górny przypomniał swój pobyt w Warszawie w 1954 r. na wycieczce szkolnej. „Noszę w sercu tę wycieczkę i to cośmy wtedy w Warszawie widzieli. Było już dziesięć lat po Powstaniu Warszawskim, a miasto wciąż było zniszczone. Wiele kamienic było w gruzach. Zapamiętałem kościół dominikanów na ul. Freta i zwały gruzów w miejscu zamku królewskiego. Na starym mieście często spotykaliśmy tablice: tu rozstrzelano…, tu zamordowano…” – mówił hierarcha.

Kaznodzieja zwrócił uwagę na bohaterstwo powstańców. „Powstanie warszawskie było imponującym przejawem polskiego bohaterstwa, oddziały powstańcze złożone zarówno z wytrawnych żołnierzy w sile wieku, ale także ze starców, z młodzieży, czasami jeszcze w wieku dziecięcym, biły się z niesłychaną odwagą i niesłychaną wytrwałością walcząc na swoich posterunkach przez długie dni i noce bez przerwy i ginąc czasami całymi oddziałami. Ludność cywilna, kobiety, starcy, dzieci jednomyślnie i ofiarnie wspierali powstańców. (…) Cała Warszawa żarliwie się modliła, wszędzie, w mieszkaniach i na klatkach schodowych wznoszono tymczasowe ołtarze, gdzie odprawiono Msze św. i modlono się do Boga” – podkreślił duchowny.

Biskup Senior zachęcał Polaków do jedności i współpracy: „Dziękuję Bogu, że doczekałem się czasów, kiedy tak uroczyście upamiętnia się Powstanie Warszawskie z udziałem wojska, policji, strażaków, harcerzy; kiedy prawdziwe informacje o powstaniu można usłyszeć i zobaczyć w mediach. Było to wydarzenie ogromnej wagi w naszych dziejach. Zostaliśmy opuszczeni i zdradzeni zarówno przez Zachód i Wschód. To przestroga dla nas, jako narodu; przestroga i zachęta, abyśmy byli razem, i abyśmy mądrze podejmowali najrozmaitsze decyzje” – powiedział biskup.

Organizatorem obchodów w Rzeszowie byli: Żołnierze Armii Krajowej wraz z Księdzem Duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia: tn