Wolność i Solidarność

Wpisany przez Natalia Janowiec

Dziś wspominamy tych, którzy ofiarowali swoją pracę Bogu, i którzy przez swój czyn jako ludzie pracy stali się prekursorami naszej współczesnej wolności – mówił ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w piątek 30 sierpnia 2019 r. podczas Mszy świętej z okazji 39. rocznicy Sierpnia’80 w kościele pw. św. Stanisława w Jaśle.

Mszy świętej w intencji działaczy „Solidarności”, ojczyzny i śp. ks. Stanisława Kołtaka (kapelana jasielskiej Solidarności) przewodniczył ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W koncelebrze byli także: ks. Stanisław Marczak (były kapelan jasielskiej Solidarności), ks. Tadeusz Paszek (proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM), ks. Artur Kostrząb, ks. Gerard Stanula, ks. Eugeniusz Królik, ks. Tadeusz Gąsiorowski (proboszcz parafii pw. MB Częstochowskiej) i ks. Jan Gibała.

W homilii ks. Steczkowski mówił m.in. o wierze jako sile duchowej Robotników Solidarności. Kaznodzieja ukazał sakramentalny wymiar osoby Jezusa Chrystusa, w którym ludzie pracy odnajdywali moc i sens życia.

W dalszej części homilii kanclerz przypomniał życiorys śp. ks. Stanisława Kołtaka. W latach 1970-1995 ks. Stanisław Kołtak był proboszczem parafii pw. św. Stanisława MB w Jaśle, a od 1986 roku pełnił funkcję dziekana dekanatu Jasło-Wschód. Ściśle związał się z jasielską „Solidarnością”. Służył ludziom zarówno pomocą materialną jak i modlitwą. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 14 czerwca 2019 r. w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wręczenia Orderów Odrodzenia Polski i Złotych Krzyży Zasługi byłym działaczom Opozycji Demokratycznej.

Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty pod tablicami poświęconymi ks. Stanisławowi Kołtakowi i ks. Jerzemu Popiełuszce.

Zdjęcia – Natalia Janowiec