21. Olimpiada Osób Niepełnosprawnych

Rzeszów. Blisko tysiąc osób (co roku liczba ta rośnie o ok. 100) reprezentujących placówki, które na co dzień pomagają osobom niepełnosprawnym, 5 września 2019 r. spotkało się na 21. Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych zorganizowanej przez rzeszowską Caritas.

Sportowe spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczyli dyrektorzy Caritas Diecezji Rzeszowskiej: ks. Stanisław Słowik, ks. Władysław Jagustyn i ks. Piotr Potyrała oraz diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych – ks. Ludwik Krupa.

W homilii bp Jan Wątroba nawiązał do słów Jezusa Chrystusa, w których Zbawiciel, przy różnych okazjach, prosił uczniów, aby się nie bali. „Przychodzimy do Jezusa Chrystusa, aby usłyszeć: Nie lękajcie się. Pan Jezus jest obecny teraz z nami. On nas tutaj zaprosił i pragnie, abyśmy Mu zaufali. Jezus mówi, abyśmy się nie lękali swoich słabości i ograniczeń. Z Bogiem możemy te ograniczenia przezwyciężać” – mówił hierarcha.

Po Eucharystii niepełnosprawni, ich opiekunowie oraz liczni goście olimpiady przeszli w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka, aby tam rozegrać zawody sportowe.

Zawodnicy z 57 drużyn rywalizowali ze sobą indywidualnie i zespołowo w 9 dyscyplinach, m.in. minikoszykówce, skoku w dal, rzucie piłka lekarską, rzucie podkową i biegu na czas. Nad przebiegiem sportowej rywalizacji czuwał Mieczysław Doskocz, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Ksiądz Piotr Potyrała zwrócił uwagę na rywalizację niepełnosprawnych w duchu „fair play”. „Olimpiada jest okazją do rywalizacji, do pokonywania własnych słabości, ograniczeń, ale nade wszystko jest to spotkanie integracyjne, okazja do bycia z innymi. To integracja nie tylko niepełnosprawnych, ale tych którzy z nimi na co dzień pracują. Okazja dla opiekunów, pracowników placówek opiekuńczych i wolontariuszy. Nie ma tutaj rywalizacji za wszelką cenę. Wszyscy zasługują na złoty medal fair play, gdyż z jednej strony każdy chce wygrać, ale też chce, aby wygrał inny zawodnik, dlatego chętnie pomagają sobie nawzajem” – mówił wicedyrektor diecezjalnej Caritas.

Wśród uczestników byli niepełnosprawni z Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Szkolnych Ośrodków Wychowawczych oraz placówek specjalistycznych i domów, które prowadzi Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

Pomocą niepełnosprawnym służyło około 100 wolontariuszy, m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz młodzież z Szkolnych Kół Caritas z rzeszowskich placówek: II Liceum Ogólnokształcącego, III Liceum Ogólnokształcącego, IX Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Gospodarczych.

Tradycyjnie zawody zakończyły się „biegiem ku słońcu”.

Organizacja Olimpiady Osób Niepełnosprawnych od początku spoczywa na Warsztatach Terapii Zajęciowej Caritas w Rzeszowie. (tn)

Zdjęcia: tn