Abp Mokrzycki: Prośmy o łaskę pojednania. Odpust ku czci Pięknej Pani z La Salette

Wpisany przez Natalia Janowiec

Dębowiec. „Prośmy o łaskę pojednania dla nas i dla wszystkich, którzy z nienawiścią patrzą na Święty Kościół katolicki” – mówił do zebranych w Dębowcu 15 września 2019 roku arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

W sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu zakończyły się czterodniowe uroczystości odpustowe ku czci Pięknej Pani z La Salette. Kulminacyjnym punktem uroczystości była Msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego. Koncelebransami byli: ks. Grzegorz Zembroń MS (Prowincjał Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów), ks. Paweł Raczyński MS (kustosz sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu), ks. Henryk Kaszuba MS z Madagaskaru, księża diecezjalni i zakonni.

Homilię podczas uroczystej Mszy świętej wygłosił arcybiskup metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki. W nawiązaniu do toczącej się obecnie walki dobra ze złem, metropolita lwowski wzywał do głębokiej modlitwy o łaskę pojednania i pokoju dla wszystkich ludzi, a w szczególności dla nieprzyjaciół Kościoła Świętego. Hierarcha, podkreślił, że pojednanie to nie tylko symbolika słów i gestów, ale przede wszystkim droga oparta na Dekalogu, droga Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, którą każdy człowiek powinien zmierzać i podążać.

Arcybiskup Mokrzycki prosił również zebranych, by troszczyli się o swoją wiarę i przekazywali ją innym.

Przed błogosławieństwem odbyło się poświęcenie wieńców żniwnych, które przyniosły ze sobą delegacje rolników. Na sumę odpustową do Dębowca przybyło ponad 10 tysięcy pielgrzymów z okolicznych dekanatów, parafii oraz diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej.

19 września 1846 roku w niewielkiej wiosce La Salette we Francji, dwojgu pastuszkom w jaśniejącej kuli ukazał się wizerunek Pięknej Pani. Niewiasta ze złotą koroną, ze łzami w oczach przypomniała światu jak bardzo cierpi i ubolewa Jej serce z powodu nieposłuszeństwa oraz ran zadawanych Bogu i Jej Synowi – Jezusowi Chrystusowi. Z krzyżem na piersi, na którym widniały obcęgi i młotek (znaki Męki Pańskiej, symbole grzechu i wolności), wzywała do nawrócenia i modlitwy.

Zdjęcia – Natalia Janowiec