Jasna Góra: Rolnicy podziękowali za plony

Wpisany przez Natalia Janowiec

Ponad 30 tysięcy rolników z całego kraju wzięło udział w centralnych uroczystościach dożynkowych 1 września 2019 roku na Jasnej Górze.

Centralnym punktem uroczystości była Msza święta dziękczynna celebrowana na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. W koncelebrze uczestniczyli: biskup Edward Białogłowski, Krajowy Duszpasterz Rolników i Pszczelarzy i ks. Stanisław Sojka, sekretarz KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Jasnogórskie Święto Dziękczynienia połączone zostało z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Z racji przypadających rocznic, biskup Edward Białogłowski polecił w opiekę Jasnogórskiej Królowej naród polski, a także rolników: „W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej polecamy Ci wszystkich Obrońców naszej Ojczyzny, tych, którzy polegli w Jej obronie, tych którzy zostali naznaczeni stygmatem różnego cierpienia, tych którzy przeżyli tamten, trudny czas i troszczyli się o odbudowę moralną i materialną naszej Ojczyzny. Królowo Pokoju, prosimy Cię o dar pokoju oraz o mądrość kierującymi państwami, aby starali się budować pokój na sprawiedliwości i prawdzie. Maryjo, Królowo Polski, Oblubienico Ducha Świętego, pomóż nam często dziękować Bogu za polskich rolników i za wszystkich związanych z sektorem rolnictwa, którzy kochają ziemię ojczystą, troszczą się o gospodarkę rolną, dzielą się owocami swej pracy, aby nie brakło nam codziennego chleba. Spójrz na wieńce dożynkowe, na wykonawców tych dzieł, spójrz na delegacje z tymi wieńcami, którzy przybyli aby modlić się, dziękować i radować w imieniu całej Polski”.

W tegorocznych uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyły liczne delegacje rolników z diecezji rzeszowskiej.

Fot. Biuro Prasowe Jasna Góra