Kandydaci do bierzmowania u Pani Rzeszowskiej

Rzeszów. 9 września 2019 r. w Ogrodach Bernardyńskich zgromadzili się kandydaci do przyjęcia sakramentu bierzmowania z Rzeszowa i okolic. „Ktoś, kto odrzuca Boga krzywdzi siebie i innych” – mówił do młodzieży bp Edward Białogłowski. Spotkanie było częścią uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.

Przed Mszą św. kandydaci wysłuchali świadectwa licealisty Dawida Biesiadeckiego, który zwrócił uwagę na dynamizm wiary. „Moja wiara po bierzmowaniu rozwijała się dość intensywnie i dopiero całkiem niedawno zażyłem świata, nie tyle bez Boga, ale świata, który ma trochę inną hierarchię wartości; świata, dla którego ważne jest to, co materialne. Odkryłem w sobie pragnienia nie tylko tego co w górze, ale też tego co na ziemi. Zorientowałem się, że wiara nie jest czymś, co się nie zmienia, nie jest dana raz na zawsze. Stąd potrzeba troski o swoją wiarę, ale też potrzeba wspierania się nawzajem. Jesteśmy za siebie odpowiedzialni” – mówił licealista.

Mszy św. dla młodzieży przewodniczył bp Edward Białogłowski. W koncelebrze uczestniczyli m.in.: ks. Marek Winiarski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, ks. Tomasz Ryczek, diecezjalny duszpasterz młodzieży i o. Rafał Klimas OFM, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Około piętnastu księży było obecnych w Ogrodach Bernardyńskich razem z młodzieżą.

W homilii bp Edward Białogłowski nawiązał do przypadającej w bieżącym roku osiemdziesiątej rocznicy II wojny światowej. Kaznodzieja podkreślił, że podczas II wojny światowej wielu ludzi zginęło przez dyktatury, które odrzuciły Boga, zarówno przez dyktaturę hitlerowską jak i komunistyczną. „Ktoś, kto odrzuca Boga krzywdzi siebie i innych” – przekonywał hierarcha. Biskup zachęcał kandydatów do bierzmowania, aby sami zapraszali Boga do swojego życia przez lekturę Pisma Świętego, systematyczną modlitwę i korzystanie w sakramentu pokuty i Eucharystii.

Po Mszy św. odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Modlitwę prowadził ks. Tomasz Ryczek. „Panie Jezu, kandydaci do bierzmowania rozpoczynają nową drogę, na której chcą stawać się dojrzałymi ludźmi. Młodzi chcą decydować o sobie. Pomóż im samodzielnie podejmować dobre decyzje, aby nie byli marionetkami w obcych rękach; aby wiedząc co jest dobre i złe, zawsze wybierali dobro nie ulegając presji łatwej popularności” – modlił się diecezjalny duszpasterz młodzieży. (tn)

Zdjęcia: tn