Polka z Gorlic drugą kombonianką na świecie

14 września 2019 r. s. Magdalena Setlak z Gorlic złożyła w Ekwadorze śluby w Zgromadzeniu Sióstr Kombonianek. Jest drugą na świecie siostrą zakonną z Polski w tej rodzinie zakonnej.

Puszcza Amazońska, równik, Ekwador. Brzmi to niewiarygodnie i dosyć egzotycznie, bo taki jest właśnie ten kraj w Ameryce Południowej. To miejsce zachwyca pięknem i dziką naturą, którą Stwórca cudownie zaprojektował i powołał do życia.

Ta rzeczywistość nie jest obca trzem niesamowitym kobietom, które przyjeżdżając z różnych krańców świata, przygotowywały się do najważniejszego momentu w ich życiu – złożenia ślubów zakonnych w Zgromadzeniu Sióstr Kombonianek. Marta z Kostaryki, Lucia z Hiszpanii i Magdalena z Polski 14 września w Quito, stolicy Ekwadoru, w obecności księży, złożyły na ręce siostry prowincjalnej Josefiny Calle Solórzano swoją profesję zakonną. W tym wydarzeniu towarzyszyły im siostry zakonne, rodzina i przyjaciele.

Magdalena, która przyjęła śluby zakonne w Ekwadorze, jest drugą na świecie kombonianką z Polski. Pierwsza kombonianka, s. Anna, pracuje na Sri Lance, a w postulacie w Grenadzie w Hiszpanii do dalszej drogi zakonnej przygotowuje się Dominika.

Magdalena Setlak pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach w diecezji rzeszowskiej. Ze Zgromadzeniem Ojców Kombonianów zetknęła się ze w Krakowie. Poznawała specyfikę misyjną tego zgromadzenia najpierw jako studentka, później jako pedagog przedszkolny, by po kilku latach odkryć powołanie do głoszenia Ewangelii w charyzmacie św. Daniela Comboniego, założyciela kombonianów i kombonianek.

Droga do pierwszych ślubów nie była łatwa. Magdalena przez pierwsze dwa lata odbywała postulat w Grenadzie na południu Hiszpanii. Kolejne lata spędziła w Quito, gdzie odbyła nowicjat, który zakończył się złożeniem ślubów.

Tydzień po ślubach w Ekwadorze siostra Magdalena wraz z ojcami kombonianami z Krakowa prowadziła w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach animację misyjną, dzieląc się radością odkrytego powołania i świadectwem życia sióstr swojego zgromadzenia.

Siostra Magdalena swoją pierwszą posługę misyjną rozpocznie w Kenii, gdzie będzie pracować w szkole.

ks. Przemysław Jamro

Zdjęcia: Archiwum s. Magdaleny Setlak